01/11/23
Twardoch, Mróz i Szabłowski wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2022 w Kulturze Cyfrowej
Noblistka, młodzieżowe fenomeny, deklasujący zagraniczną konkurencję polscy muzycy, twórcy wciągających produkcji audio, głośne debiuty oraz pisarze, którzy od lat królują na książkowych TOPkach. Znamy nominacje do Bestsellerów Empiku 2022. Nowością tej edycji jest kategoria Kultura Cyfrowa obejmująca Audiobook, Superprodukcję audio i Podcast. A do kogo trafią statuetki? Tego dowiemy się już 7 lutego podczas gali transmitowanej na antenie TVN i na Facebooku.
Nowość na gali – nagrody dla Kultury Cyfrowej
Pandemia spowodowała prawdziwy boom na treści audio i ten trend nieustannie się umacnia. Dlatego w tym roku Empik wyodrębnił kategorię Kultura Cyfrowa, w ramach której zostaną nagrodzone najpopularniejsze: Podcast, Audiobook i Superprodukcja audio. O tym, do kogo trafią, decyduje liczba odtworzeń w aplikacji Empik Go w ciągu całego roku. A jakie tematy były najczęściej wybierane? Mrożące krew w żyłach.
Fani audiobooków najchętniej słuchali opowieści trzymających w napięciu, takich jak „Czerwona ziemia” Marcina Mellera (nominowanego także w książkowej kategorii Kryminał i thriller) czytana przez Wojciecha Mecwaldowskiego czy „Gra złudzeń” Katarzyny Magiery w interpretacji Anety Todorczuk.
W podobnym klimacie utrzymane są też nominowane superprodukcje audio, czyli realizowane z wielkim rozmachem słuchowiska z gwiazdorskimi obsadami. To np. „Mierzeja” na podstawie scenariusza braci Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich, w której wystąpili m.in. Mateusz Damięcki i Karolina Gorczyca oraz „Projekt Riese” z udziałem Michała Żurawskiego według powieści Remigiusza Mroza. Ten tytuł – jak w przypadku „Czerwonej ziemi” – ma też szansę na Bestsellera w kategorii książkowej. O statuetkę walczy również serial Empik Go i Radia ZET „Niech to usłyszą” – zrealizowany według pomysłu i tekstu Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka. W produkcji pojawili się m.in. Robert Makłowicz, Andrzej Grabowski i Margaret.
Wątków kryminalnych nie brakuje także w podcastach, które zgromadziły największą liczbę odbiorców – to m.in. „Kryminalna historia kościoła” Artura Nowaka i Stanisława Obirka czy wspólny projekt Empik Go i HBO Max „Odwilż”, którego narratorami zostały gwiazdy true crime Justyna Mazur i Marcin Myszka.
Odkrycia Empiku 2022
Oprócz statuetek dla najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych autorów, od kilku lat Empik przyznaje także specjalne nagrody artystom z oryginalną i świeżą wizją, którzy szczególnie wyróżnili się w kulturalnym krajobrazie minionego roku. Ich dalszą działalność zdecydowanie warto uważnie śledzić. Odkrycia Empiku wskazuje jury, w którym zasiadają laureaci poprzednich edycji, twórcy, dziennikarze i eksperci Empiku. Wyróżnienia tradycyjnie zostaną przyznane w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film.
Gala telewizyjna
Gala finałowa Bestsellerów Empiku 2022 pod hasłem #swiatsiezmienia odbędzie się już 7 lutego. Transmisję będzie można śledzić na antenie TVN oraz w streamingu. Galę poprowadzi Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej będą: Red Lipstick Monster i Karol Paciorek. Za oprawę muzyczną odpowiada nagrodzony Fryderykiem producent muzyczny i aranżer Kuba Galiński. Wystąpią m.in. sanah, Agnieszka Chylińska, Ralph Kaminski, Mrozu i SB Maffija.
Więcej informacji o tegorocznej gali finałowej można przeczytać tutaj.
Oficjalna strona wydarzenia: Empik.com/BestselleryEmpiku
Partnerem kategorii Kultura Cyfrowa jest Soda Stream.
PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:
KULTURA CYFROWA
Audiobook
Czerwona ziemia, Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B.
Gra złudzeń, Kasia Magiera, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo Melanż
Małe zbrodnie, Magdalena Majcher, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo W.A.B.
Ukochane dziecko, Romy Hausmann, czyta: Martyna Szymańska, Wydawnictwo W.A.B.
Uśpiona, Alicja Sinicka, czyta: Anna Dereszowska, Wydawnictwo W.A.B.
Superprodukcja audio
Chołod, Szczepan Twardoch, Empik Go i Wydawnictwo Literackie
Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
Niech to usłyszą, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Radio Zet
Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Empik Go i Wydawnictwo Filia
Szum, Małgorzata Oliwia Sobczak, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
Podcast
Dialogi Waginy i Penisa, Beata Biały, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska
Kryminalna historia kościoła, Artur Nowak, Stanisław Obirek
Negocjator, Krzysztof Balcer, Jolanta Gwardys
Odwilż (HBO Max), Justyna Mazur, Marcin Myszka
Wariaci u władzy, Witold Szabłowski
Bestsellery Empiku to werdykt czytelników, słuchaczy i widzów – głosują i wybierają w całorocznym Plebiscycie Kulturalnym. Każdy wybór/zakup konkretnego tytułu w salonach, w sklepie online i w aplikacji Empik, w Empik Go, w Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, superprodukcję audio, film, muzyczny album oraz wydarzenie live. W ciągu całego 2022 roku takich głosów zanotowano w sumie ponad 50 milionów. Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku już od 1999 roku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w kulturze i rozrywce, na które wpływ mają właśnie sami odbiorcy. Zwyciężają po prostu twórcy najpopularniejszych – najchętniej wybieranych w danym roku tytuły. Co ważne – brane są pod uwagę całoroczne dane na temat łącznej sprzedaży na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wersje papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Ponadto nominacje i nagrody przyznawane są wyłącznie pozycjom, które ukazały się w danym roku kalendarzowym (w tej edycji – w 2022 roku).