Tylko ⅓ rodziców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że nauka zdalna z domu może być równie efektywna, co stacjonarna – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu przez SW Research dla Empiku*. Nieoczekiwane zamknięcie szkół w połowie marca sprawiło, że zarówno uczniowie, jak i rodzice, stanęli przed wyzwaniem organizacji edukacji w domowych warunkach. W tym tygodniu dzieci powróciły już do klas, warto więc wyciągnąć lekcje z okresu społecznej izolacji i skorzystać z nich w nowym roku szkolnym – urządzając zarówno przestrzeń do nauki, jak i zapewniając wsparcie w rozwoju nowych umiejętności.
Kącik do nauki
Najważniejsze jest zadbanie o zmniejszenie liczby bodźców rozpraszających uwagę dziecka, w tym niezajętego aktywnością szkolną rodzeństwa. Blat biurka czy stołu powinien być uprzątnięty ze zbędnych przedmiotów, szczególnie zabawek. Jeśli dziecko pracuje przy komputerze, to inne programy, takie jak gry czy komunikatory, powinny być wyłączone (a nie zminimalizowane)
– wskazuje psycholożka Aleksandra Piotrowska.
Jak pomóc dziecku skupić się na nauce?
Aby nauka w domu była efektywna, zarówno dziecko, jak i jego otoczenie, powinny być odpowiednio przygotowane do jej rozpoczęcia. Ważne jest, aby w miejscu, gdzie przebywa uczeń, panował porządek. Dziecko powinno starać się pracować tak jak w szkole, w skupieniu, a przerwy robić po ustalonym czasie. Młodszym uczniom warto ustawiać w zasięgu wzroku minutnik kuchenny, aby mogły łatwiej zorientować się, jak długo się uczą. Co istotne, reszta domowników nie może przeszkadzać dziecku – szanujmy jego pracę
– zaznacza psycholożka Aleksandra Piotrowska.
Rozwój umiejętności społecznych
Wyzwanie także dla rodziców
Nieoczekiwane przejście na tryb zdalny sprawiło, że wielu rodziców musiało się znacznie bardziej niż dotychczas zaangażować w naukę szkolną swoich dzieci. Młodsze wymagają głównie wsparcia organizacyjnego i motywacyjnego, ale część starszych potrzebuje także wyjaśnień i wskazówek merytorycznych. Rodzic nie musi błyskawicznie przerabiać kursu chemii czy gramatyki, ale warto rozwinąć w sobie umiejętność znajdywania wsparcia – przydaje się ona często, ponieważ dzieci napotykają na rozmaite trudności nawet podczas tradycyjnej nauki. O pomoc można poprosić np. sąsiada czy rodziców zaprzyjaźnionych rówieśników naszych pociech. Mimo wszystko, niezależnie od wieku dzieci warto też wspomagać u nich rozwój samodzielności
– radzi psycholog Aleksandra Piotrowska.
* Badanie SW Research Agencji Badań Rynku i Opinii na zlecenie Empiku. Metoda CAWI na grupie 463 respondentów (rodzice dzieci w wieku szkolnym do 15. roku życia). Sierpień 2020 r.