Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej „Lalki” Bolesława Prusa, która zadebiutuje w formie serialu audio. W rolach głównych pojawią się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Premiera serialu 6 października w aplikacji Empik Go i www.lekturalalka.pl.
Teraźniejszość vs przeszłość
Wiele osób odkrywało już uniwersalność tej powieści. Ze swojej strony mógłbym wskazać, że Prus niezwykle celnie opisuje ludzkie charaktery, słabości czy niesprawiedliwości, z którymi muszą się mierzyć. To tematy aktualne także dziś. Świetnie się złożyło, że wraz z Julią Wieniawą mieliśmy okazję odpowiedzieć na to, jak Iza Łęcka czy Stanisław Wokulski mogliby wyglądać w XXI wieku.
Adam Woronowicz, wcielający się w postać Wokulskiego
W każdej z poprzednich adaptacji „Lalki” twórcy i aktorzy eksponowali te elementy, które były najciekawsze dla współczesnych im odbiorców. Nam również zależało na tym, aby odkryć tę opowieść dla współczesnego odbiorcy, zdjąć z niej łatkę „obowiązkowej lektury maturalnej”. Cała obsada wykonała znakomitą pracę, na nowo interpretując relacje między bohaterami i ich rozterki. Kiedy tworzyłem obsadę Lalki Wokulskim od początku był Adam Woronowicz, w mojej ocenie jeden z najlepszych aktorów średniego pokolenia. Wiedziałem także, że Łęcką powinna zagrać Julka Wieniawa. Nie miałem innych typów do tej roli. Łęcka w jej wykonaniu mieni się ogromem talentu Julki: potrafi być delikatna i drapieżna, naiwna i wyrachowana, pełna uczuć i zimna jak skała.
Krzysztof Czeczot, reżyser serialu
W nowoczesnym stylu
„Lalka” to utwór monumentalny, w związku z tym, zależało nam na tym, by nie zatracić tego niezwykłego, oryginalnego klimatu. W celu uwspółcześnienia tytułu nadaliśmy dialogom żwawy rytm, stworzyliśmy nowoczesną ścieżkę dźwiękową, a także zdecydowaliśmy się na format 13-odcinkowego serialu, tak jak to się robi w formatach telewizyjnych.
Krzysztof Czeczot
Praca przy tym serialu audio pozwoliła mi zrozumieć, o czym tak naprawdę jest “Lalka”. W momencie, w którym mogłam zagrać rolę Izabeli Łęckiej, utożsamić się z nią, poznałam jej emocje, doświadczyłam tego, czego doświadczyła ona. To zupełnie inna odsłona czytanej lektury.
Julia Wieniawa, wcielająca się w Izabelę Łęcką
Serial dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
LALKA
Liczba odcinków: 13
Przygotowanie scenariusza serialu: Magdalena Zych-Chludzińska na podstawie powieści “Lalka” Bolesława Prusa
Reżyseria: Krzysztof Czeczot i Maciej Zych
W rolach głównych: Julia Wieniawa-Narkiewicz, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Krzysztof Czeczot, Barbara Kurdej-Szatan, Maciej Musiał
W pozostałych rolach: Krzysztof Szczepaniak, Stanisław Biczysko, Anna Korcz, Agata Trzebuchowska, Katarzyna Żak, Anna Próchniak, Stanisław Brejdygant, Agata Turkot, Leszek Zduń, MIłogost Reczek i inni
Realizacja dźwięku: Maciej Zych, Krzysztof Czeczot, Jan Jędrzejczyk, Agata Lenarczyk i Wojciech Pątkiewicz
Producent wykonawczy: Osorno Media
Koproducent: Empik Go