Pandemia i nauka zdalna wymusiły nie tylko przyspieszoną digitalizację edukacji i przełożyły się na konieczność szybkiego nabywania cyfrowych kompetencji przez uczniów oraz nauczycieli, ale również znacząco zwiększyły zainteresowanie dobrymi materiałami edukacyjnymi w internecie.
Rodzice w obliczu nauki zdalnej
W sieci jest mnóstwo treści, ale bardzo ważne jest, by wybierać sprawdzone i merytoryczne materiały, a Empik i jego program Przecinek i Kropka to gwarantuje. Jeśli dzieci spędzają czas przed ekranem to zadbajmy o to, by robiły to jakościowo, bezpiecznie, zdobywając wiedzę od najlepszych specjalistów i pedagogów. Nawet nie wiecie, jak bardzo się cieszę, że jako nauczyciel, psycholog i autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów” mogę być częścią projektu Empiku Przecinek i Kropka oraz jego ambasadorem.
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018 oraz Finalista Global Teacher Prize 2020
Warsztaty Przecinek i Kropka pielęgnują w dzieciach naturalną ciekawość, pobudzają potencjał, odpowiadają na nurtujące pytania, wspierają w poznawaniu świata poprzez doświadczanie, a nauczycieli inspirują do wychodzenia poza szablony. – To gotowe narzędzie, po które można sięgnąć, kiedy dziecko potrzebuje pomocy w nauce, staje przed trudnym problemem lub po prostu jest ciekawe świata – mówi Justyna Chmielewska, menedżerka odpowiedzialna za warsztaty edukacyjne online w Empiku – O tym, że trafiły one w potrzeby rodziców i dzieci świadczy skala ich popularności – 54 filmy warsztatowe obejrzano ponad 6 milionów razy, a liczba reakcji (polubień, komentarzy, udostępnień) sięga 20 tysięcy.
Od chemicznych eksperymentów po techniki relaksacyjne
I tak Katarzyna Włodkowska, Facetka od polaka, przygotowuje uczniów do wystąpień publicznych, a Dawid Łasiński, Pan Belfer, radzi jak się motywować do działania. Z kolei Zyta Czechowska – Nauczycielka Roku 2019 oraz Jolanta Majkowska, współautorka bloga specjalni.pl przekazują swoją ekspercką wiedzę na temat wykorzystywania nowych technologii w nauce oraz pokazują możliwości nowoczesnych platform i aplikacji.
W ramach cyklu #wiemikropka pojawiły się też unikatowe warsztaty, podczas których Elżbieta Pogoda uczyła, jak opanować emocje przy pomocy… teatru improwizowanego. Biolożka wytłumaczyła dlaczego warto się z nimi zapoznać, szczególnie w dobie zdalnego nauczania - Przewlekle podniesiony poziom hormonów stresu może trwale osłabić zdolności poznawcze uczniów, skutkuje większymi trudnościami ze skupieniem uwagi, utrudnia koncentrację, co w rezultacie wpływa na efekty w nauce – dziecko niby się uczy, ale bezskutecznie. Jako społeczeństwo poświęcamy stosunkowo niewiele czasu na naukę radzenia sobie ze stresem. Zdecydowanie warto to zmienić.
Kolejne warsztaty, kolejne tematy
Ambasador projektu: Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020
Warsztaty są dostępne na fanpage’u Przecinek i Kropka na Facebooku oraz YouTube Empiku.
*Badanie SW Research na zlecenie Empiku, lipiec-sierpień 2020 r., n=463, rodzice uczniów, pow. 15 r.ż.