Właśnie rozpoczął się najbardziej gorączkowy etap przedświątecznych zakupów. To ostatni moment, aby skompletować prezenty dla bliskich. Kogo zamierzamy w tym roku obdarować? Jaki powinien być prezent idealny? Co chcemy znaleźć pod choinką – co najczęściej pojawia się na listach życzeń? Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku, w temacie świątecznych upominków Polacy kierują się sporym pragmatyzmem.
Świąteczne hity prezentowe
Według niemal połowy (46%) osób biorących udział w badaniu SW Research, idealny prezent powinien być raczej praktyczny niż hobbystyczny. Z kolei 45% badanych twierdzi, że ważne jest dopasowanie upominku do zainteresowań i upodobań obdarowywanego. Co ciekawe, aż ¼ osób przyznała, że preferuje gotowe kupione prezenty, a nie te własnoręcznie wykonane. Nic więc dziwnego, że na listach upominkowych życzeń Polacy najczęściej umieszczają gotówkę (45%), kosmetyki (39%) oraz produkty RTV i elektronikę (np. telewizor, konsole, tablety) (37%). W TOP5 najbardziej pożądanych prezentów świątecznych są również książki (35%).
Deklaracje te znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na platformie Empik.com w ostatnich tygodniach widoczny jest bardzo dynamiczny wzrost zamówień w porównaniu do zeszłego roku z kategorii takich jak: Książka, Muzyka, Zabawki, Sport, Dom i Ogród, czy Zdrowie i Uroda.
Listy życzeń najlepszym źródłem inspiracji
Wybór odpowiedniego prezentu może okazać się bardzo trudny, nawet jeśli doskonale znamy osobę, której chcielibyśmy wręczyć świąteczny upominek. Niemal połowa Polaków czerpie pomysły bezpośrednio z listy przygotowanej przez obdarowywanego. Badani nie kryli jednak, że inspiracji dostarczają im również wystawy i półki sklepowe. Aż 42% osób szuka pomysłów podczas zakupów, np. w centrach handlowych. Polacy chętnie sięgają też po rady znajomych i rodziny – z rekomendacji najbliższych korzysta 40% ankietowanych. Każda wskazówka może się przydać – tylko 17% badanych zadeklarowało, że na wszystkie pomysły wpadli sami.
A może voucher?
Gdy brakuje pewności, co spodobałoby się osobie, której chcemy sprawić prezent, warto pozostawić jej wybór. Na oddanie części inicjatywy samym obdarowywanym w zeszłym roku zdecydowało się 39% badanych i z okazji Świąt wręczyło chociaż jeden voucher, najczęściej na zakupy w konkretnym sklepie (47%). W tym roku tego typu prezent możemy znajdować pod choinką jeszcze częściej. Karty zasilone na wybraną kwotę są coraz częściej wybierane przez klientów Empiku - indywidualnych i firmy. Zainteresowanie tą formą prezentów dla pracowników jest o 30% wyższe niż rok temu. Obdarowani będą więc mogli sami zdecydować, po jakie tytuły książek, płyt i filmów, czy też po jakie zabawki, akcesoria kreatywne i produkty z 16 innych kategorii sięgnąć w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
Długa lista obdarowywanych
Pomysłów na prezent trzeba zgromadzić całkiem sporo. Jak wynika z badania, najczęściej spotykaną w Polsce praktyką jest obdarowywanie każdego, z kim zasiadamy do wigilijnego stołu. Taki model obowiązuje w domach 62% ankietowanych. W niektórych rodzinach upominki pod choinką znajdują tylko dzieci (16% odpowiedzi), a co dziesiąty ankietowany uczestniczy w rodzinnej składce prezentowej. Tyle samo osób losuje, kogo przyjdzie im obdarować.
Polacy najczęściej wręczają prezenty swoim małżonkom i partnerom (59%), dzieciom i wnukom (56%) oraz rodzicom (53%). Ponad 1/3 badanych szykuje także niespodzianki dla swojego rodzeństwa. Co ciekawe, prawie co czwarty Polak planuje też upominek dla bliskiej osoby spoza rodziny – dla przyjaciela lub znajomego. Natomiast tylko 12% ankietowanych na liście osób do obdarowania umieściło członków dalszej rodziny.
Świąteczne zakupy i stacjonarnie, i w internecie
31% respondentów badania zapowiedziało, że prezenty świąteczne kupią zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Na tę potrzebę w najlepszy sposób odpowiadają marki omnichannelowe. Na przykładzie Empiku, synergia kanałów stacjonarnego i online umożliwia m.in. dostęp do jeszcze większej ilości produktów oraz darmowy odbiór zamówień internetowych w najbliższym sklepie.
Badani dostrzegają takie zalety sklepów internetowych, jak wiążąca się z nimi wygoda kupowania (55%), możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu (51%), a także oszczędność czasu (49%). Niemniej, część Polaków podejmuje decyzje zakupowe dopiero w sklepie – aż 42% respondentów twierdzi, że łatwiej im kupić prezent, gdy mogą go obejrzeć na żywo.
Z myślą o przedświątecznych poszukiwaniach idealnych upominków dla bliskich, w grudniu ogłoszono dodatkowe niedziele handlowe. Jednocześnie część sklepów zdecydowała się wydłużyć godziny pracy, aby zapewnić jeszcze większą wygodę klientom. Do ponad 100 najbardziej popularnych salonów Empik można wybrać się nawet od 8:00 do 22:00, a informacje o godzinach otwarcia najbliższego sklepu są dostępne na stronie www.empik.com/salony-empik.