W marcu tysiące czytelników sięgnęło po kryminały – największą popularnością w Empiku cieszyły się powieści polskich mistrzów gatunku Katarzyny Bondy i Remigiusza Mroza oraz „Chłopiec z lasu” Harlana Cobena. Na domowe półki bardzo często trafiały także biografie – wspomnienia Baracka Obamy oraz książka Violetty Ozminkowski poświęcona Marii Czubaszek. Najbardziej rozchwytywanym tytułem w ubiegłym miesiącu okazała się jednak „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro.
Kobiecy przebój wiosny
Poradnik „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” autorstwa psycholożki społecznej i socjolożki Natalii de Barbaro ukazał się w połowie lutego i w zestawieniu najczęściej kupowanych książek za ten miesiąc uplasował się tuż za top 10. W marcu książka przeskoczyła aż o dziesięć pozycji i zajęła pierwsze miejsce w podsumowaniu największych literackich przebojów w Empiku. Tytuł okazał się tak popularny, że wydawnictwo już zapowiedziało jego dodruk.
Natalia de Barbaro odbyła setki rozmów z Polkami, które podzieliły się z nią frustracją wynikającą z presji, by być doskonałą i perfekcyjnie spełniać liczne społeczne oczekiwania. Opowiedziały też o zmęczeniu nadmiarem obowiązków i permanentnym braku radości w życiu. W książce autorka podpowiada, jak wsłuchać się w swój wewnętrzny głos, który szepcze każdej kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, niezależnych od nakazów i wymogów kultury. Uczy, jak odnaleźć w sobie Czułą Przewodniczkę, czyli kobiecą intuicję i wewnętrzną mądrość.
Zagadki do rozwikłania
Nie słabnie popularność kryminałów, w szczególności prozy Remigiusza Mroza, arcymistrza gatunku i jednego z najpoczytniejszych polskich autorów XXI wieku. W lutym na drugim miejscu zestawienia najpopularniejszych tytułów znalazła się jego powieść „Szepty spoza nicości”, w marcu na tej samej pozycji uplasowała się kolejna książka pisarza. Trzynasty tom kultowej serii o prawniczce Joannie Chyłce, „Afekt”, zdołał osiągnąć miejsce na podium zaledwie w tydzień od premiery.
Ponadto, w marcu fani kryminałów chętnie wybierali powieść Katarzyny Bondy z 2019 roku, „Miłość leczy rany”. Proza pisarki od lat cieszy się uznaniem miłośników gatunku, a niedawno zadebiutował serial telewizyjny na podstawie innej serii autorki – „Cztery Żywioły Saszy Załuskiej”. Nie słabnie także zainteresowanie najnowszą książką Harlana Cobena, „Chłopiec z lasu”. Nominowany do Bestsellerów Empiku 2020 tytuł utrzymuje się na listach największych bestsellerów w Polsce od chwili premiery w listopadzie ubiegłego roku.
Prezydenckie zwierzenia i wrażliwość skryta za ironicznym uśmiechem
Autobiografia amerykańskiej Pierwszej Damy Michelle Obamy, „Becoming” sprzedała się na całym świecie w setkach tysięcy egzemplarzy. Nic więc dziwnego, że wspomnienia jej męża, 44. Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy, były tak bardzo wyczekiwane. „Ziemia obiecana” ukazała się na rynku amerykańskim pod koniec ubiegłego roku, a w marcu trafiła wreszcie do polskich czytelników, wzbudzając ogromne emocje.
To jednak nie jedyna biografia, po którą sięgali miłośnicy literatury faktu. W zestawieniu top 10 marca tuż za „Ziemią obiecaną” znalazła się książka autorstwa Violetty Ozminkowski, opowiadająca fascynującą historię jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej kultury, Marii Czubaszek. Mąż satyryczki, Wojciech Karolak, nic nie zmienił w jej prywatnym gabinecie od czasu jej śmierci. Wpuścił do tego zatrzymanego w czasie świata Violettę Ozminkowski, której także udało się namówić na szczere i intymne rozmowy najbliższe osoby z otoczenia pary. Autorka książki „Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć” odmalowała portret charyzmatycznej ikony o niezliczonych obliczach, która pod uśmiechem skrywała gorzkie emocje i ciężki bagaż doświadczeń.
Przyjemność czytania w każdym wieku
W zestawieniu nie zabrakło też tytułów, które na dłużej zagościły w pierwszej dziesiątce. Niezmiennie rozchwytywane jest ilustrowane wydanie kultowych „Małych kobietek” Louisy May Alcott, które w marcu znalazło się tuż za podium. Nie słabnie także popularność nagrodzonego Bestsellerem Empiku 2020 w kategorii Literatura piękna „Powrotu z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej, który przez wiele miesięcy okupował szczyt listy literackich hitów.
Najpopularniejszym tytułem dziecięcym w marcu okazała się natomiast kolejna odsłona przygód ulubionego bohatera najmłodszych czytelników oraz ich rodziców – „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci”.
11. Jan Brzechwa – Jan Brzechwa. Wiersze
12. Nicholas Sparks – Powrót
13. Victoria Schwab – Niewidzialne życie Addie LaRue
14. Agnieszka Waligóra – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
15. Jeff Kinney – Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno
16. Elizabeth Gilbert – Miasto dziewcząt
17. Remigiusz Mróz – Szepty spoza nicości
18. Justyna Bednarek – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
19. Katarzyna Grochola – Zjadacz czerni 8
20. J.K. Rowling – Harry Potter i Kamień Filozoficzny
12. Nicholas Sparks – Powrót
13. Victoria Schwab – Niewidzialne życie Addie LaRue
14. Agnieszka Waligóra – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
15. Jeff Kinney – Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno
16. Elizabeth Gilbert – Miasto dziewcząt
17. Remigiusz Mróz – Szepty spoza nicości
18. Justyna Bednarek – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)
19. Katarzyna Grochola – Zjadacz czerni 8
20. J.K. Rowling – Harry Potter i Kamień Filozoficzny