Kryminały wciąż najpopularniejsze! Ten gatunek dominuje w książkowym zestawieniu TOP za kwiecień. Jak wynika z danych Empiku, czytelnicy najchętniej sięgali po dwie powieści bezkonkurencyjnego Remigiusza Mroza oraz nowość od B.A. Paris, literackiej gwiazdy ostatnich lat. Na topie były również powieści obyczajowe pisarek, które nie ujawniają swojej tożsamości – Pauliny Świst i Laili Shukri. Jednak to nie fikcja literacka, a prawdziwe życie zwyciężyło w zestawieniu najpopularniejszych książek kwietnia w Empiku. Uwagę Polek nieustannie skupia „Czuła przewodniczka” – poradnik Natalii de Barbaro, który już drugi miesiąc z rzędu pozostaje na szczycie listy bestsellerów.
Przede wszystkim kryminały
Ulubiony gatunek literacki Polaków – kryminał – bezdyskusyjnie zdominował zestawienie najpopularniejszych książek sprzedawanych w Empiku w kwietniu. W połowie miesiąca do rąk fanów prozy B.A. Paris trafiła kolejna trzymająca w napięciu powieść – „Terapeutka”. Od czasu debiutanckiego „Za zamkniętymi drzwiami” każda zręcznie opisywana przez Brytyjkę historia z miejsca staje się przebojem – dotychczas powieści pisarki trafiały na listę najchętniej kupowanych książek w Empiku aż 91 razy. W kwietniu „Terapeutka” zadebiutowała w zestawieniu, trafiając od razu na podium i zajmując drugie miejsce. Tuż za premierowym tytułem uplasowały się najnowsze powieści supergwiazdy na polskim rynku wydawniczym, Remigiusza Mroza. „Szepty spoza nicości” i „Afekt” – odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu zestawienia. Czytelnicy chętnie sięgali również po najnowszy horror mistrza gatunku, Stephena Kinga. Powieść „Później”, opowiadająca o obdarzonym umiejętnością widzenia zmarłych Jamie’m zamyka ranking dziesięciu najpopularniejszych książek miesiąca.
Przygotowania do majówki
W związku z majówką, coraz cieplejszymi weekendami i nadchodzącymi wakacjami, Empik odnotował bardzo duże zainteresowanie jubileuszowym wydaniem przewodnika „Polska na weekend”. Tegoroczna edycja kultowej książki, która od kilkunastu lat dostarcza inspiracji do krótkich wypadów w najbardziej malownicze i pełne atrakcji zakątki Polski, trafiła na piąte miejsce listy bestsellerów kwietnia.
Nowi i znani bohaterowie
Szczególnie popularne okazały się powieści obyczajowe dwóch pisarek skrywających się pod pseudonimami. Paulina Świst, autorka bestsellerowych kryminałów z elementami erotyki, wspólnie z Lilką Płonką przedstawiła czytelnikom nową książkę. „Mala M.” stała się siódmym najchętniej wybieranym tytułem kwietnia. Do zestawienia najczęściej kupowanych książek w Empiku powróciła ostatnia powieść Laili Shukri – „Uciekłam z arabskiego burdelu”, przedstawiająca dalsze losy Julii znanej z kart „Byłam kochanką arabskich szejków”. Pisarka polskiego pochodzenia żyjąca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, niedawno zapowiedziała premierę siódmego tomu serii „Perska miłość”.
Co czytali najmłodsi?
Młodzi czytelnicy najchętniej sięgali po „Dziennik Cwaniaczka. Totalne dno” Jeffa Kinneya. To najnowszy tom przygód Grega Heffleya, jednego z najbardziej uwielbianych bohaterów współczesnych powieści młodzieżowych. W drugiej dziesiątce zestawienia znalazła się opowieść „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” autorstwa Agnieszki Waligóry i Urszuli Młodnickiej-Kronaś. Od premiery w lutym uznanie czytelników konsekwentnie zdobywa także najnowsza część przebojowej serii o Puciu – „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” Marty Kustry-Galewskiej.
Nie tylko fikcja literacka
W kwietniu dużym zainteresowaniem cieszył się premierowy reportaż Tomasza Piątka „Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki”, opisujący tajemniczą przeszłość jednego z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych duchownych w Polsce. Autor, powołując się na nieznane dotąd dokumenty, przedstawił kulisy powstania Radia Maryja i zdobywania przez Tadeusza Rydzyka wpływów w rozmaitych kręgach.
Najpopularniejszą książką w Empiku pozostaje „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Poradnik napisany przez psycholożkę społeczną i socjolożkę Natalię de Barbaro, prowadzącą autorskie warsztaty dla kobiet, doceniło już tysiące czytelniczek. Pierwszy nakład wyprzedał się całkowicie, a zainteresowanie pozycją wciąż nie maleje, co czyni książkę najgłośniejszą premierą wiosny. Natalia de Barbaro potwierdziła udział w zbliżających się Wirtualnych Targach Książki Empiku, które startują już 19 maja. Na targach będzie można również spotkać się online z autorami tj. B.A. Paris, Wojciech Chmielarz, Jakub Żulczyk, Mariusz Szczygieł, Jakub Małecki, Katarzyna Bonda czy Brandon Mull. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.
11. Barack Obama – Ziemia obiecana
12. Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
13. Jan Brzechwa – Jan Brzechwa. Wiersze
14. Katarzyna Nosowska – Powrót z Bambuko
15. Tomasz Żak – Trzydziestka
16. Lee Child – Strażnik
17. Carlos Ruiz Zafon – Miasto z mgły
18. Marta Kustra-Galewska – Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci
19. Sharon Jones – Napisz i spal
20. Vincent V. Severski – Nabór
12. Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
13. Jan Brzechwa – Jan Brzechwa. Wiersze
14. Katarzyna Nosowska – Powrót z Bambuko
15. Tomasz Żak – Trzydziestka
16. Lee Child – Strażnik
17. Carlos Ruiz Zafon – Miasto z mgły
18. Marta Kustra-Galewska – Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci
19. Sharon Jones – Napisz i spal
20. Vincent V. Severski – Nabór