Jakie sekrety ujawni w swojej biografii Magda Gessler? Ile czasu pracował nad nową powieścią Jakub Żulczyk i co przez ostatnie 10 lat robiła Katarzyna Bonda? Te i wiele innych pytań będzie można zadać ulubionym autorom podczas Wirtualnych Targów Książki – od 19 maja do 1 czerwca. Empik opublikował właśnie pełen program wydarzenia, który obejmuje ponad 50 spotkań autorskich, m.in. z Magdą Gessler, Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Żulczykiem, Magdaleną Grzebałkowską, Natalią de Barbaro, Katarzyną Bondą, Agnieszką Maciąg, Lucindą Riley, Brandonem Mullem, Harlanem Cobenem, Marlonem Jamesem czy Oceanem Vuongiem.
Pandemia wzmocniła zainteresowanie książkami, co potwierdzają badania stanu czytelnictwa. Czytamy więcej, a dzięki formule spotkań i targów online, mamy równy i nieograniczony dostęp do kultury. Liczby mówią same za siebie – w dwóch dotychczasowych edycjach Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik wzięło udział w sumie 2 mln widzów. I mimo, że ta forma obcowania z książką różni się od znanej z tradycyjnych targów stacjonarnych, to daje jeszcze więcej możliwości interakcji także z zagranicznymi autorami. W majowej edycji WTK w spotkaniach z polskimi czytelnikami weźmie udział ich rekordowa liczba.
Choć nie przy tradycyjnym stole – wciąż możliwe będzie zdobycie egzemplarzy z limitowanej puli książek z autografami autorów. Ponadto oferowane podczas Targów książki będą objęte atrakcyjnymi rabatami i jak zawsze na Empik.com – opcją darmowej dostawy. W ramach bezpłatnego programu Empik Premium Free obowiązuje ona na zamówienia powyżej 40 zł do tysięcy punktów odbioru – salonów, Paczkomatów, sklepów Żabka i innych, a dla abonentów Empik Premium – także w ramach przesyłki kurierskiej prosto do domu.
Niezależnie od miejsca i dostępnego urządzenia, każdy będzie mógł włączyć się do dyskusji poprzez interaktywny streaming spotkań na żywo na stronie Facebook.com/Empikcom oraz na Instagramie Empiku. Szczegółowa lista i terminy wszystkich wydarzeń są już dostępne na stronie www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.
Najgorętsze premiery wiosny
Pierwszy dzień Targów otworzy spotkanie z Wojciechem Chmielarzem z okazji premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych książek tej wiosny – „Wilkołak” (Wydawnictwo Marginesy). Trzecią odsłonę serii z Dawidem Wolskim w roli głównej czytelnicy poznają po 4 latach od wydania ostatniego tomu. Jeszcze przed oficjalną premierą, najnowsza crime story pisarza zadebiutowała w formie serialu audio w aplikacji Empik Go. Swoich głosów w rolach głównych użyczyli: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Agnieszka Żulewska, Marcin Bosak oraz… Krzysztof Zalewski.
Tego samego dnia na Targach pojawi się nagradzana autorka Magdalena Grzebałkowska z premierą najnowszej książki „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” (Wydawnictwo Agora). Tym razem autorka wyruszyła na poszukiwanie niezwykłych historii dzieci z różnych stron świata, aby przedstawić obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych ofiar. Po niemal dekadzie przerwy, z kolejną częścią uwielbianej przez czytelników serii z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem powróci Katarzyna Bonda. O swojej nowej książce „Nikt nie musi wiedzieć” (Wydawnictwo Muza) najpopularniejsza polska autorka powieści kryminalnych opowie 22 maja. Dni do wyczekiwanej premiery mogą odliczać także fani Jakuba Żulczyka. Twórca wkrótce rozszerzy swój dorobek wydawniczy o powieść „Informacja zwrotna” (Świat Książki), którą sam określa ANTYkryminałem. Dlaczego? O to będzie można zapytać 24 maja.
Plejada zagranicznych autorów
Tegoroczna edycja Targów będzie gościła rekordową liczbę, bo aż 13 autorów z zagranicy. Wśród nich autor kryminałów Harlan Coben. Okazją do rozmowy z pisarzem 26 maja będzie nowe wydanie jego bestsellerowego thrillera „Niewinny” (Wydawnictwo Albatros), którego ekranizacja wkrótce pojawi się na jednej z najpopularniejszych platform streamingowych. 28 maja czterokrotnie nominowana do nagrody „Bestseller Empiku” B.A. Paris opowie o trzymającej w napięciu powieści „Terapeutka” (Wydawnictwo Albatros), która trafiła do rąk czytelników w połowie kwietnia. Następnego dnia polscy fani będą mogli zadać nurtujące pytania wschodzącej gwieździe literatury światowej – w wirtualnym studiu Empiku z okazji premiery książki „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” (Wydawnictwo W.A.B.) pojawi się Ocean Vuong. Na targowej scenie pojawi się także laureat Bookera Marlon James, który 30 maja opowie o książce „Czarny lampart, czerwony wilk” (Wydawnictwo ECHA) - wydarzenie zostało przełożone z 22 maja.
Spotkania przedpremierowe
Uczestnicy Wirtualnych Targów Książki zyskają unikalną szansę na poznanie i zdobycie książek jeszcze przed ich oficjalnymi premierami. Już pierwszego dnia, 19 maja odbędzie się spotkanie z restauratorką i osobowością telewizyjną Magdą Gessler. To doskonała okazja do wypytania o barwne anegdoty z życia, które zebrała w zapowiadanej na czerwiec biografii zatytułowanej „Magda. Autobiografia Magdy Gessler” (Wydawnictwo 5WHY PROMOTION). Przedpremierowo na WTK pojawi się także Marcin Margielewski z drugą pozycją z serii „Niewolnicy”. Najnowsza książka, „Koszmar arabskich służących” (Wydawnictwo Prószyński Media), porusza temat ofiar współczesnego systemu niewolnictwa. Udział w targach potwierdziły także jedne z najpopularniejszych i nagradzanych polskich pisarek. Anna Kańtoch 29 maja zaprezentuje nową, pełną grozy powieść kryminalną „Lato utraconych”. Następnego dnia z czytelnikami spotka się Magdalena Witkiewicz z trzymającym w napięciu thrillerem „Wizjer” (Wydawnictwo W.A.B.), który od samego początku wciąga w zaskakującą intrygę, a także blogerka ekologiczna Sylwia Majcher z książką „Jestem eko” (Wydawnictwo Wilga).
W ramach przedpremierowych spotkań z autorami zagranicznymi, 29 maja na wirtualnej scenie targowej pojawi się Isabel Allende, która w najnowszej książce „Córka fortuny” (Wydawnictwo Marginesy) brawurowo łączy romans i powieść historyczno-obyczajową ze sporą dawką awanturniczych przygód. Następnego dnia, 30 maja Lucinda Riley zapowie ostatnią, długo wyczekiwaną część serii „Siedem Sióstr” – „Zaginiona siostra” (Wydawnictwo Albatros). Nastrojową, pełną magii sagę rodzinną o siostrach D'Aplièse, których przyszłość zapisana jest w gwiazdach, pokochały czytelniczki na całym świecie.
Kobiecy punkt widzenia
Kobiety kobietom – tej wiosny na czytelniczki czekają liczne nowości z gatunku rozwoju osobistego, świadomego dbania o siebie i kreowania szczęśliwego życia. Hitem okazał się już poradnik „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” autorstwa Natalii de Barbaro. Psycholożka społeczna i socjolożka pojawi się na Targach 21 maja. Aktorka Monika Mrozowska, która od lat udowadnia, że wspólne gotowanie z dziećmi jest nie tylko możliwe, ale też przyjemne, podzieli się swoimi sekretami na spotkaniu poświęconym najnowszej książce „Zdrowa kuchnia rodzinna” (Wydawnictwo Zwierciadło), zaplanowanym na 22 maja. Kobiety poszukujące inspiracji, energii, zrozumienia 23 maja zaprosi do rozmowy Paulina Smaszcz, autorka poradnika „Bądź Kobietą Petardą! Jak zająć się sobą i żyć świadomie” (Wydawnictwo Słowne). 28 maja, przedpremierowo z fanami spotka się Agnieszka Maciąg. W książce „Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu” (Wydawnictwo Otwarte) dzieli się praktycznymi wskazówkami i motywuje do pozytywnych zmian w życiu.
Na wydanie nowych książek zdecydowały się także kobiety znane szerokiej publiczności z dużego ekranu. 22 maja czytelnicy będą mieli okazję spotkać Marzenę Rogalską, która potrafi porywająco opowiadać o uczuciach, emocjach i relacjach, a pełnię umiejętności wykorzystała przy pisaniu najnowszej powieści „Kres czasów. Saga o Karli Linde. Tom 2” (Wydawnictwo Znak). 25 maja WTK odwiedzi Izabela Kuna z książką „Klara jedzie na pogrzeb” (Wydawnictwo Wielka Litera).
Nowości dla dzieci i rozstrzygnięcie konkursu „Przecinek i Kropka”
Tysiące oddanych głosów, setki zgłoszonych książek, 15 finałowych tytułów w 3 kategoriach wiekowych i wielkie oczekiwanie na wyniki plebiscytu, który od lat łączy opinie ekspertów z wyborami dzieci i ich rodziców. Kto zostanie laureatem nagród Jury, a komu przypadnie Nagroda Czytelników w tegorocznej edycji Konkursu na Najpiękniejszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”? Przekonamy się już 22 maja w samo południe, podczas uroczystości wręczenia nagród. Poprzedzi ją spotkanie z Marcinem Szczygielskim, dr Aleksandrą Piotrowską i Katarzyną Stoparczyk, którzy podzielą się przemyśleniami na temat współczesnej literatury dziecięcej i jej twórców – autorów oraz ilustratorów.
Podczas Targów nie zabraknie także spotkań autorskich skierowanych do najmłodszych. 23 maja w strefie Przecinka i Kropki zagości Brandon Mull, autor bestsellerowego cyklu „Baśniobór”, który powraca z czwartym tomem serii – „Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza Straż” (Wydawnictwo Wilga). Tego samego dnia będzie można wziąć udział w rozmowie z Zofią Stanecką oraz Marianną Oklejak, autorkami książki „Basia. Wielka księga o uczuciach” (Wydawnictwo HarperKids). 29 maja na spotkaniach autorskich pojawią się Michał Rusinek i Tomasz Rożek. Pierwszy z nich, niestrudzony tropiciel tajemnic języka polskiego, w najnowszej książce „Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości” (Wydawnictwo Znak) przedstawia arcyciekawe historie nazw miejscowości i zachęca młodych detektywów do własnych poszukiwań. Zaś dziennikarz i popularyzator nauki Tomasz Rożek w najnowszym „Kosmosie” (Wydawnictwo Wilga) prowadzi czytelników przez labirynt wiedzy o wszechświecie, galaktykach, planetach i gwiazdach.
Empik dla branży książki
Obok premierowych spotkań z autorami najważniejszych wiosennych nowości, istotną częścią Targów będzie program wydarzeń skierowany do przedstawicieli rynku wydawniczego. W agendzie znajdą się dyskusje i webinaria m.in. na temat nowych form kontaktu z kulturą, promocji książek w internecie, perspektyw rozwoju ambitniejszej literatury czy wzrostu zainteresowania treściami cyfrowymi. 28 maja zainaugurowany zostanie także wspólny, długofalowy projekt Empiku oraz Unii Literackiej. Szczegóły zostaną udostępnione już wkrótce.
Aktualności dotyczące WTK i pełen program spotkań autorskich dostępne są na stronie www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki oraz na Facebooku Empiku.
Patroni medialni wydarzenia: Onet i Radio Zet.