Przed nami ostatni weekend wiosennej edycji Wirtualnych Targów Książki. Podczas trzech intensywnych dni wypełnionych literackimi atrakcjami odbędzie się aż 17 spotkań autorskich online, m.in. z B.A. Paris, Oceanem Vuongiem, Marlonem Jamesem, Lucindą Riley, Pawłem Piotrem Reszką, Magdaleną Witkiewicz, Gosią Herbą i Mikołajem Pasińskim.
W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Pełny program dostępny jest na stronie Empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.
B.A. Paris – piątek, 28 maja, godz. 18:00
Bohaterką spotkania w ramach Wirtualnych Targów Książki będzie B.A. Paris, jedna z najpopularniejszych współczesnych autorek, czterokrotnie nominowana do nagrody Bestseller Empiku. Rozmowa z pisarką będzie poświęcona jej ostatniej powieści - „Terapeutka” (Wydawnictwo Albatros), która od kwietniowej premiery utrzymuje się w Polsce na liście bestsellerów. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczką symultaniczną będzie Taida Meredith. Interaktywna transmisja odbędzie się na stronie Facebook.com/empikcom.
Alice i Leo wprowadzają się do świeżo wyremontowanego, wymarzonego domu na ekskluzywnym zamkniętym osiedlu. Wkrótce na jaw wychodzi przerażający sekret budynku, w którym zamieszkała para. Co więcej, Alice odczuwa coraz silniejszą więź z Niną, terapeutką, do której wcześniej ten dom należał. Tragiczne wydarzenia sprzed lat stają się obsesją kobiety. Ciekawość podsyca fakt, że każdy, z kim próbuje porozmawiać na ten temat, nabiera wody w usta. Mieszkańcy ekskluzywnego osiedla pilnie strzegą swoich sekretów. I nie są tak doskonali, jak się na pozór wydaje.
Gosia Herba i Mikołaj Pasiński – sobota, 29 maja, godz. 14:00
Gosia Herba i Mikołaj Pasiński podczas spotkania online opowiedzą o swojej książce „Van Dog” (Wydawnictwo HarperKids) – pełnej humoru opowiastce o sztuce, tworzeniu i obserwacji świata. Rozmowę z autorami poprowadzi Weronika Wawrzkowicz. Transmisja będzie dostępna na stronie Facebook.com/empikcom.
Van Dog, psi malarz, wyrusza w plener. Wczesnym rankiem rozstawia sztalugi, miesza farby, kontempluje krajobraz. Łąka budzi się do życia: ślimak szuka śniadania, mrówki zabierają się do pracy, dzieci grają w piłkę, orkiestra daje koncert, a wielka jaszczurka wyrusza w podróż do Tokio. Trudno pracować w takim hałasie. Mimo to Van Dog maluje niestrudzenie aż do zmierzchu. Jakie dzieło stworzy tym razem?
„Van Dog” łączy klasyczną książkę obrazkową z wyszukiwanką. Niedługie teksty w komiksowej formie zachęcą dziecko do samodzielnego czytania.
Ocean Vuong – sobota, 29 maja, godz. 20:00
W ramach targowej strefy Apostrof, obejmującej wydarzenia poświęcone literaturze pięknej i reportażowi, odbędzie się spotkanie z Oceanem Vuongiem, autorem książki „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka, a transmisja będzie prowadzona na stronie Facebook.com/empikcom.
Debiutancka powieść Vuonga „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” jest poetyckim listem syna do nieumiejącej czytać matki. Bohater odkrywa historię rodziny, której najważniejsze wydarzenia rozgrywały się w Wietnamie. To świadectwo zaciekłej, lecz niezaprzeczalnej miłości samotnej matki i jej syna, a zarazem brutalnie szczera opowieść o odkrywaniu męskości i przynależności do rasy oraz klasy.
Lucinda Riley – niedziela, 30 maja, godz. 16:00
Lucinda Riley powraca z książką „Zaginiona siostra” (Wydawnictwo Albatros) – siódmym tomem jednej z najpopularniejszych serii obyczajowych na świecie, „Siedem sióstr”. Jeszcze przed premierą powieści pisarka odpowie na pytania polskich miłośników cyklu podczas spotkania online. Rozmowę z autorką poprowadzi Katarzyna Borowiecka, a przetłumaczy ją Taida Meredith. Transmisja spotkania dostępna będzie na stronie Facebook.com/empikcom.
Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się razem w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Adopcyjny ojciec nadał im imiona mitycznych Plejad. Każda ułożyła sobie życie po swojemu i rzadko spotykają się wszystkie razem. Do domu ściąga je niespodziewana śmierć ojca, który każdej zostawił list i wskazówki mogące im pomóc w odkryciu własnych korzeni, a także w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą.
Magdalena Witkiewicz – niedziela, 30 maja, godz. 17:00
Z okazji przedpremiery thrillera „Wizjer” (Wydawnictwo W.A.B.) odbędzie się spotkanie z jedną z najpoczytniejszych polskich autorek, Magdaleną Witkiewicz. Rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a transmisja ze spotkania będzie dostępna na stronie Instagram.com/empikcom.
W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają dziać się niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi bezpowrotnie znikają bez zapowiedzi, inni ulegają dziwnym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Kobieta zaczyna zastanawiać się, czy podejrzana seria wydarzeń ma jakiś związek z pracą, którą wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów. Czy istnieje „ktoś”, kto steruje ludźmi? Kto to jest? I najważniejsze – po co to robi?
Paweł Piotr Reszka – niedziela, 30 maja, godz. 18:00
Gościem targowej strefy Apostrof będzie także Paweł Piotr Reszka, laureat nagrody Kapuścińskiego i autor głośnych „Płuczek”, które znalazły się m.in. w finale Nagrody Literackiej Nike. Pisarz opowie o swojej najnowszej książce „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” (Wydawnictwo Agora), której premiera odbędzie się tuż po zakończeniu Wirtualnych Targów Książki, 2 czerwca. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz, a spotkania będzie transmitowane na stronie Facebook.com/empikcom.
Zbiór reportaży „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne” opisuje poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w wielkie i kameralne polskie piekła. To oblicza polskiej rodziny, których, zanurzeni w stereotypowych wyobrażeniach i zamykający oczy przed tabu, na co dzień nie widzimy. Reszka oddaje głos nastoletnim dzieciobójczyniom, żonom przez lata bitym i upokarzanym przez swoich pijących mężów, sprawcom brutalnych mordów, którzy nie widzą swojej winy, a także świadkom rodzinnych tragedii, pracownikom społecznym i policji.
Marlon James – niedziela, 30 maja, godz. 20:00
Ostatnim gościem Wirtualnych Targów Książki będzie Marlon James, autor książki „Czarny lampart, czerwony wilk” (Wydawnictwo ECHA). Rozmowę z pisarzem poprowadzi Paulina Drażba. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom.
Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny. „Czarny lampart, czerwony wilk” to powieść niezwykle brutalna, osadzona w fantastycznej scenerii, a jednocześnie poruszająca.
Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, by odnaleźć zaginione dziecko, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. Sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników: wiedźmą, smutnym olbrzymem, zmiennokształtnym Lampartem. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne i pilnie strzeże swoich tajemnic. Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci.