W najbliższym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędzie się spotkanie wokół książki „Seksualne życie Polaków” – reportażu Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika, autorów bestsellerowych „Prostytutek”. Nie zabraknie też muzycznych emocji. Gośćmi Empiku będą Marta Bijon oraz zespół Tulia. Artystki opowiedzą o swoich najnowszych albumach. Co więcej, premiera czerwcowego numeru „Pisma. Magazynu Opinii” będzie stanowiła okazję do dyskusji na temat współczesnego oblicza seksualności. W debacie wezmą udział Iga Dzieciuchowicz, Kasia Koczułap i Przemysław Pilarski.
Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik – poniedziałek, 7 czerwca, godz. 18:00
Tulia – wtorek, 8 czerwca, godz. 18:00
„Półmrok” to pełna emocji, uczuć i sprzeczności opowieść o relacji dwojga ludzi. Los jest nieprzewidywalny, a życie pisze różne scenariusze. Wcielamy się w rolę narratorek. Wysłuchajcie naszej opowieści o zmartwieniu, smutku, żalu, rozpaczy, gniewie, samotności, ale też radości, nadziei i sile
– zachęcają członkinie zespołu Tulia.
CO NOWEGO – Seks. Czego tak naprawdę się wstydzimy? – Premiera Pisma 06/2021 – środa, 9 czerwca, godz. 18:00
Iga Dzieciuchowicz – reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu e-teatr.pl, potem współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku redaktorka „Codziennika Feministycznego”. Autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko jest współautorką książki „Bartoszewski. Droga”. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.
Przemysław Pilarski – dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz; kiedyś również stand-upper. Współautor książek „Sztuka obsługi penisa” i „Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich”. W przyszłym roku ukaże się jego kolejna książka, również o seksie – napisana tym razem z psychoterapeutką Magdaleną Chorzewską. Autor dramatów wystawianych i publikowanych w kraju i za granicą, a także licznych scenariuszy programów i seriali telewizyjnych. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz konkursu „Metafory Rzeczywistości”.
Kasia Koczułap – psycholożka z wykształceniem seksuologicznym. Autorka projektu i aplikacji „Co z tym seksem”. Promotorka wiedzy o seksie. Współpracuje z Fundacją SEXED.PL.
Marta Bijan – środa, 9 czerwca, godz. 20:00
„SZTUKA PŁAKANIA” to moja próba okiełznania smutku i mroku, które zawsze głośno we mnie krzyczały. Za głośno. Chciałam sprawdzić, czy potrafię w nich pływać, nie topiąc się, a jedynie unosząc na ich powierzchni – ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Chciałam o nich opowiadać, zniżając głos, przy akompaniamencie filmowych dźwięków, jakbym snuła historie, które sama lubię czytać, oglądać i których lubię słuchać. Myślę, że się udało. Razem z Haldorem stworzyliśmy album, który jest połączeniem naszych z pozoru zupełnie różnych muzycznych osobowości – mojej poetyckości i melancholii z domieszką mroku i jego ciężkich, ciemnych brzmień. A ja w swoich tekstach i melodiach nauczyłam się płakać mniej teatralnie, krzyczeć mniej rozpaczliwie. Dopiero niedawno, może przez pandemię, dotarło do mnie, że to wielka sztuka, którą ciągle muszę zgłębiać
– komentuje artystka.