W 2020 roku na półki Empiku trafiło ponad 15 500 nowych książek – to blisko 300 premier tygodniowo. Jak nie przegapić najbardziej wartościowych pozycji w tak bogatej ofercie? Empik i Unia Literacka proponują rozwiązanie i ogłaszają wspólny projekt Wybór Krytyków, który ma wyróżniać wybitnych twórców współczesnej polskiej literatury. Stałe grono ekspertów – Paulina Małochleb, Olga Wróbel i Łukasz Grzymisławski – co miesiąc będzie rekomendować najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnich tygodniach. Wybrane przez krytyków książki otrzymają wsparcie promocyjne, a czytelnicy będą mieli szansę przeczytać ich pogłębione recenzje oraz wziąć udział w specjalnych spotkaniach.
W poszukiwaniu wyjątkowej książki
– Niestety nie jest prawdą, że „dobra literatura sama się obroni”. Świetne książki często przepadają bez wieści, a czytelnicy, narzekający, że „nic dobrego się u nas nie pisze”, często po prostu nie mieli okazji, by się o nich dowiedzieć. Nie wystarczy bowiem wydać książki, żeby trafiła do czytelników – żeby tak się stało, musi ją wesprzeć albo potężna machina marketingowa, albo poważna krytyczna dyskusja, która w Polsce przez lata zamierała. Czas jej pomóc, a przy okazji – pomóc książkom i ich czytelnikom
– przekonuje Jacek Dehnel, pisarz i prezes Unii Literackiej.
Krytyka literacka w XXI wieku
Podejrzani Caaakowie, zniknięcie kota Szatana i Polska Katolicka
Olga Wróbel – kulturoznawczyni, muzealniczka, krytyczka literacka. Prowadzi fanpage Kurzojady, współpracuje z „Dwutygodnikiem” i jako recenzentka wewnętrzna z wydawnictwami Czarne, Filtry i WAB. Mieszka w Warszawie, jej pasją jest sadzenie roślin i rzeźbienie w chaosie.
dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Publikuje w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, „Przekroju”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.
Łukasz Grzymisławski – od 2002 r. dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Przez kilka lat szef działu Kultura, obecnie redaktor działu Świat i wicenaczelny magazynu „Książki”.
* Raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 r.”
** Raport Biblioteki Narodowej „Ruch wydawniczy w liczbach 2019 r. – Książki”