Ostatni tydzień września obfituje w literackie premiery. W ramach cyklu Premiera online na pytania czytelników odpowiedzą Ludmiła Anannikova, autorka reportażu „Skazani. Historie skrzywdzonych przez system” oraz Boguś Janiszewski i Max Skorwider, twórcy książki charytatywnej „O, choroba”. W tym tygodniu zostaną również ogłoszone kolejne tytuły wyróżnione w ramach wspólnego projektu Empiku i Unii Literackiej – Wybór Krytyków. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników polskich brzmień. Z okazji premiery albumu „Pieśni Współczesne” w studiu Empiku w Dzień Polskiej Muzyki pojawi się Miuosh.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empik.com. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
Ludmiła Anannikova, mec. Maria Ejchart-Dubois – wtorek 28 września, godz. 18:00
Ludmiła Anannikova debiutuje z książką „Skazani. Historie skrzywdzonych przez system” (Wydawnictwo W.A.B.). O kulisach pracy nad nią opowie podczas spotkania online. Autorce towarzyszyć będzie mec. Maria Ejchart-Dubois. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Niesłuszne skazania w Polsce to nie tylko sprawa Tomasza Komendy. W polskich więzieniach wciąż przebywają ludzie, których wina budzi ogromne wątpliwości. Ci, którym po latach udało się wyjść, walczą dziś o powrót do normalności. Pozostali – o to, by utrzymać się przy zdrowych zmysłach. W tym czasie polskie państwo umywa ręce, traktując niesłuszne skazania jak przykre incydenty. Jednak prawnicy zajmujący się tym zagadnieniem nie mają wątpliwości: skazywanie ludzi bez wystarczających dowodów jest w Polsce problemem systemowym.
Boguś Janiszewski, Max Skorwider, Jolanta Czernicka-Siwecka, Katarzyna Kasia, Jarosław Boberek – środa, 29 września, godz. 18:00
„O, choroba” to stworzona charytatywnie książka-cegiełka, ukazująca się nakładem Wydawnictwa Agora i Fundacji ISKIERKA pod patronatem Empiku. Dochód z jej sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi i ich rodzinom.
Z okazji premiery książki studio Empiku odwiedzą jej autorzy, Boguś Janiszewski i Max Skorwider, a także prezeska Fundacji ISKIERKA Jolanta Czernicka-Siwecka oraz ambasadorzy akcji charytatywnej: dr Katarzyna Kasia oraz Jarosław Boberek. O niezwykłej akcji porozmawia z nimi Weronika Wawrzkowicz.
Jak pisać dla dzieci o raku? Lekko, empatycznie i merytorycznie! Historia dwunastoletniej Adeli, która nagle w swoim życiu spotyka dziwną starszą panią o imieniu Choroba to nietypowa książka przygodowa. Pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, przystępnie podanych informacji o ludzkim organizmie oraz autentycznych scen z życia małych pacjentów. A wszystko to w formie powieści graficznej zaprawionej szczyptą humoru.
Książka powstała we współpracy z psychologami i podopiecznymi Fundacji ISKIERKA, pomaga również przepracować trudne emocje – pacjentom, rodzicom, bliskim. Publikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku 9-12 lat.
Wybór Krytyków Live – czwartek, 30 września, godz. 18:00
Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej. Łukasz Grzymisławski, Paulina Małochleb oraz Olga Wróbel rekomendują co miesiąc najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnim czasie. Przez te pogłębione recenzje wskazują szerokiej publiczności ważnych twórców, nadających ton polskiej literaturze. Równocześnie to próba przywrócenia pozycji wartościowej krytyki literackiej, coraz częściej zastępowanej krótkimi notkami promocyjnymi.
Tradycyjnie już ogłoszeniu książek wyróżnionych we wrześniu towarzyszyć będzie spotkanie poświęcone najlepszej polskiej literaturze współczesnej. Udział w nim wezmą: przedstawiciel Unii Literackiej, krytyczka Paulina Małochleb oraz autorzy recenzowanych we wrześniu książek: Marta Dzido „Sezon na truskawki” (Grupa Wydawnicza Relacja), Maciej Jakubowiak „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” (Czarne), Kasper Bajon „Ideot” (Nisza).
Nowe recenzje można znaleźć na stronie: https://www.empik.com/wybor-krytykow.
Miuosh – piątek, 1 października, godz. 18:00
W Dniu Polskiej Muzyki gościem spotkania z cyklu Premiera online będzie Miuosh. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska, a okazję stanowi premiera albumu „Pieśni Współczesne”, czyli wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha. To projekt przełomowy, w którym potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna.
Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które to jednak śmiało sięgają do tradycji ludowych tożsamych „Śląskowi”. Podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie niezapominającymi o szacunku dla tradycji.
„Pieśni współczesne” reinterpretują historie, które można było usłyszeć już w tradycyjnym repertuarze Zespołu „Śląsk”. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. Wykonywane są przez najlepszych i najciekawszych wokalistów współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w Polsce (Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Miuosh, Jakub Józef Orliński czy duet Kwiat Jabłoni) z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt angażuje łącznie ponad 140 muzyków i wykonawców.
Dla liczącego niemal 80 lat Zespołu „Śląsk”, który miał okazję koncertować w 44 krajach na 5 kontynentach, to pierwszy taki projekt. Dla Miuosha, który swoimi symfonicznymi projektami-koncertami z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia potrafił zapełnić największy stadion w Polsce, to również nowa przestrzeń. Tym razem nie będzie wypełniał jej rapem – jego teksty zaśpiewają najlepsi polscy wokaliści, których zaprosił do współpracy, nie oglądając się na podziały gatunkowe czy jakiekolwiek ograniczenia i stereotypy.
Na spotkanie z Miuoshem zaprasza Empik wspólnie z Fandango Records oraz Going.