W środę rozpoczęły się Wirtualne Targi Książki, które potrwają do 26 października. W programie czwartej edycji znalazło się ponad 60 wydarzeń, w tym dziesiątki spotkań autorskich z polskimi i zagranicznymi pisarzami wokół literackich premier. W najbliższy weekend gośćmi targów będą m.in. John Flanagan, Ałbena Grabowska, Marcel Moss, Katarzyna Berenika Miszczuk, Sebastian Kulis, Alicja Rokicka, Matt Zielonka, Jacek Dehnel, Przemek Staroń, Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Anna Kamińska i Marcin Szczygielski.
Wirtualne Targi Książki odbywają się online na: www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki oraz w aplikacji mobilnej Empik. Spotkania są transmitowane na profilu Empiku na Facebooku (tłumaczone na język migowy) i Instagramie. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Odwiedzający wirtualne stoiska mogą liczyć na promocje i rabaty do -50% obejmujące publikacje drukowane oraz cyfrowe, a także na bezpłatną dostawę zamówień w ramach usług Empik Premium.
Scena Główna – lektury z dreszczykiem i prolog przebojowej rodzinnej sagi
Na Scenie Głównej Wirtualnych Targów Książki prezentowane są najciekawsze kryminały, thrillery oraz powieści obyczajowe. W sobotę 16 października odbędzie się spotkanie wokół powieści „Druga szansa” Katarzyny Bereniki Miszczuk (Wydawnictwo Uroboros). Kilkukrotnie wznawiana książka stanowiła główną inspirację dla twórców serialu „Otwórz oczy”.
Na ten sam dzień zaplanowano spotkanie z Marcelem Mossem, który powraca z powieścią „Idealna para” (Wydawnictwo Filia). Pisarz, który w swoich thrillerach często podejmuje temat niebezpieczeństwa czyhającego w Internecie, tym razem proponuje czytelnikom historię inspirowaną randkowaniem w sieci.
Uczestnicy targów będą mieli także możliwość zadawania pytań Ałbenie Grabowskiej – twórczyni bestsellerowego cyklu o rodzinie Winnych, której losy w telewizyjnej adaptacji śledzą miliony widzów. W premierowej książce „Stulecie Winnych. Początek” (Wydawnictwo Zwierciadło) czytelnicy poznają wydarzenia z końca XIX wieku, poprzedzające akcję oryginalnej trylogii.
Scena Rozwój – tajniki ogrodnictwa i sekrety wegańskiej kuchni włoskiej
Scena Rozwój jest nowością w programie Wirtualnych Targów Książki. To przestrzeń do spotkań, podczas których poruszane są zagadnienia związane z motywacją, rozwojem osobistym, kulinariami czy ogrodnictwem. W sobotę z uczestnikami targów połączy się Sebastian Kulis, autor bloga „Roślinne Porady”. Ekspert w dziedzinie ogrodnictwa opowie o najnowszym poradniku „Ogród na cztery pory roku” (Wydawnictwo Buchmann).
W niedzielę na Scenie Rozwój wystąpi Alicja Rokicka, która podczas sesji live cooking zdradzi niektóre z sekretów włoskiej kuchni i podpowie, jak cieszyć się nią w wersji wegańskiej. Okazję do spotkania stanowi premiera książki „Italia dla zielonych. Roślinna kuchnia włoska” (Wydawnictwo Marginesy).
Praktycznymi wskazówkami podczas warsztatu podzieli się także Mateo Zielonka, nazywanym Pastamanem. Właśnie ukazała się jego pierwsza książka, „Pastaman. Sztuka robienia makaronu krok po kroku” (Wydawnictwo Buchmann).
Strefa Apostrof – literatura jako punkt wyjścia do ważnych dyskusji
Na Scenie Apostrof królują literatura piękna i reportaż w całej swej różnorodności. Już w piątkowy wieczór rozpocznie się spotkanie wokół książki „Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe” (Wydawnictwo Znak). Jacek Dehnel zdradzi, czym kierował się, dokonując wyboru spośród setek felietonów polskiej noblistki.
W sobotę Anna Kamińska opowie o biografii „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja” (Wydawnictwo Literackie). Książka opisuje nie tylko powstawanie legendy Marka Kotańskiego, lecz także historię Monaru, polskiego systemu ochrony zdrowia oraz szerzej – problem narkotykowy, alkoholizmu czy bezdomności w Polsce.
Wirtualne Targi Książki będą gościć także Sigríður Hagalín Björnsdóttir, autorkę światowego bestsellera „Wyspa”. Okazję do rozmowy z polskimi czytelnikami stanowi premiera książki „Ognie” (Wydawnictwo Literackie), w której islandzka pisarka tworzy w istocie nowy gatunek – thriller geologiczny.
Spotkania dla dzieci i młodzieży
Na Wirtualnych Targach Książki nie może zabraknąć atrakcji dla młodszych czytelników. Literatura dziecięca to jedna z najmocniejszych kategorii w trzech poprzednich edycjach wydarzenia. W piątek na internautów czekać będzie Przemek Staroń. Nauczyciel Roku 2018 i ulubiony belfer od etyki i filozofii powraca z drugą częścią mikrowykładów w nowatorskim poradniku „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” (Wydawnictwo Agora).
W sobotę w samo południe odbędzie się spotkanie z jednym z najpopularniejszych współczesnych autorów literatury młodzieżowej – Johnem Flanaganem. Pisarz połączy się z polskimi czytelnikami, aby opowiedzieć o szesnastym już tomie bestsellerowej serii „Zwiadowcy” – „Ucieczka z zamku Falaise. Zwiadowcy. Tom 16” (Wydawnictwo Jaguar).
Nieco później na targowej Scenie Przecinek i Kropka pojawią się dziennikarka Katarzyna Stoparczyk i Marcin Szczygielski, twórca cenionych książek dla dzieci i młodzieży. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge zaprezentują najciekawsze premiery dla młodszych czytelników.
Informacje o godzinach i miejscach spotkań można znaleźć w programie poniżej.