TOP 10 – audiobooki
Na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych październikowych audiobooków „Kasztanowy ludzik”. Soren Sveistrup, scenarzysta serialu „The Killing” zadebiutował powieściowym thrillerem, który niedawno pojawił się jako serial na Netflixie. Popularności książki i audiobooka (Wydawnictwo W.A.B.) można upatrywać w premierze serialu, która miała miejsce 29 września.
Na drugie miejsce z pierwszego spadła „Druga szansa” (Grupa Wydawnicza Foksal) Katarzyny Bereniki Miszczuk w interpretacji Anny Marii Buczek. To wciągający i trzymający w napięciu przez ponad osiem godzin thriller z ogromną dawką emocji. Książka zainspirowała także twórców Netflixa do stworzenia serialu „Otwórz oczy”.
Na trzecim miejscu październikowa premiera audiobooka na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego „Bezcenny” (Wydawnictwo W.A.B.). „Bezcenny” to pełen błyskotliwej erudycji thriller o genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki. Adaptacja scenariusza: Aleksandra Szatkowska. W rolach głównych wystąpili: Vanessa Aleksander, Piotr Stramowski, Agata Kulesza, Grzegorz Damięcki.
TOP 10 - e-booki
Wśród najpopularniejszych e-booków w październiku na miejscu pierwszym „Sztuka prostego życia” (Wydawnictwo Buchmann). Czerpiąc ze starożytnej wiedzy, znany japoński mnich buddyjski Shunmyo Masuno pokazuje, jak praktykować zen w codziennym życiu za pomocą konkretnych i niezwykle prostych wskazówek.
Na drugim miejscu powieść obyczajowa Heleny Hunting „Pucked” (Wydawnictwo Szósty Zmysł), pierwszy tom nowej serii. Trzecie miejsce zajął thriller „Kasztanowy ludzik” (Wydawnictwo W.A.B.). Książka Sorena Sveistrupa stała się niezwykle popularna na fali wyprodukowanego na jej podstawie serialu na Netflixie.
TOP 10 - podcasty
Pierwsze miejsce wśród podcastów w Empik Go w październiku zajęła Iza Michalewicz i jej „Zbrodnie prawie doskonałe”. Zabił, a potem napisał o tym książkę - tak media opisują sprawę Krystiana Bali, błyskotliwego absolwenta filozofii z Wrocławia, blogera i podróżnika, oskarżanego o to, że zamordował kochanka swojej żony, a potem zbrodnię tę opisał w obrazoburczej książce pod tytułem „Amok”. Iza Michalewicz, reporterka nagrodzona m.in. Grand Pressem, wraca do sprawy Krystiana Bali, żeby rzucić na nią więcej światła.
Na drugie miejsce po ponad kwartale dominacji w zestawieniu spadło „Kryminatorium” youtubera i twórcy podcastów Marcina Myszki. To autorski program kryminalny, który od początku istnienia plasuje się w czołówce zestawień najpopularniejszych podcastów w Polsce. Czasami omawiane są w nim zbrodnie z pierwszych stron gazet, innym razem sprawy zapomniane i archiwalne.
Trzecia w zestawieniu jest Natalia de Barbaro, autorka bestsellerowej „Czułej przewodniczki” z podcastem „W poszukiwaniu pełni”. Nowa produkcja Empik Go to niezwykła podróż po zmysłach, w którą Natalia de Barbaro wraz ze swoimi wyjątkowymi gośćmi zaprasza wszystkich słuchaczy.
W podsumowaniu warto zwrócić uwagę na podcast „Kulisy audiobooków”. To cztery intymne rozmowy z osobami, które dzielą się swoimi doświadczeniami z nagrań, ale nie tylko. Mówią o mierzeniu się z samym sobą, o utracie głosu, o tym jak czasami łzy wzruszenia nie pozwalają czytać dalej i o tym, że dzięki czytaniu pije się więcej wody. Aktorzy/lektorzy: Filip Kosior, Maria Seweryn i Mariusz Bonaszewski oraz reżyser dźwięku i realizator Maciej Zych. Znakomici twórcy opowiadają, jak przebiega nagrywanie audiobooków, superprodukcji i słuchowisk, a także rekomendują pozycje audio, których po prostu trzeba posłuchać. Rozmowy prowadzi Lucky Ginger z „Lucky Actors Podcast”.