W najbliższym tygodniu podczas spotkań z cyklu Premiera online Marzena Rogalska i Przemysław Piotrowski ujawnią szczegóły swoich najnowszych powieści, a Natalia Szroeder i Ewa Bem opowiedzą o premierowych albumach. W studiu Empiku zagoszczą również Marta Kisiel, Rafał Kosik i dr hab. Mirosław Filiciak, by w ramach spotkania z serii CO NOWEGO poszukać odpowiedzi na pytanie „Po co nam dziś science fiction?”.
Marzena Rogalska – poniedziałek, 15 listopada, godz. 20:00
Przemysław Piotrowski – wtorek, 16 listopada, godz. 18:00
Natalia Szroeder – środa, 17 listopada, godz. 18:00
Po co nam dziś science fiction? – Premiera „Pisma. Wydanie Specjalne” – CO NOWEGO – środa, 17 listopada, godz. 20:00
– Science fiction to niedokładnie rozrysowana mapa opisująca przyszłość, tylko poligon eksperymentalny idei, laboratorium kultur i cywilizacji
– pisze Michał Cetnarowski w numerze specjalnym „Pisma”.
Marta Kisiel (ur. 1982) – pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Rozmowa dyskwalifikacyjn”a. Na swoim koncie ma też cykle „Dożywocie” oraz „Małe Licho”, jak również zbiór opowiadań „Pierwsze słowo”, powieści z tzw. cyklu wrocławskiego oraz komedie kryminalne. Członkini grupy Fantastic Women Writers of Poland: Harda Horda oraz Stowarzyszenia Unia Literacka. Dziewięciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę otrzymała w 2018 roku za opowiadanie „Szaławiła” oraz rok później za opowiadanie „Pierwsze słowo”. Powieści z serii „Małe Licho” zdobyły m.in. tytuł Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY, Książki Roku 2020 w plebiscycie Lubimyczytac.pl oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY.
Rafał Kosik (ur. 1971) – pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia siedem książek: science fiction dla dorosłych (m.in. powieści „Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec”), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży, której sprzedano już ponad 1,4 miliona egzemplarzy, oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”. Jego książki zdobyły liczne nagrody, m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz Nagrodę Małego Donga. Były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski, litewski, rosyjski i ukraiński. Interesują go literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.
dr hab. Mirosław Filiciak – dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie, Kierownik Katedry Kulturoznawstwa, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Bada internet, gry komputerowe, przemiany telewizji oraz nieformalny obieg treści i kulturę współczesną. Od lat współpracuje z publicznymi instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i biznesem. Jest współtwórcą techno-kulturowego projektu Kultura 2.0, współtworzył też pierwszy polski Medialab – inicjatywę samokształceniową z pogranicza aktywizmu społecznego, sztuki i technologii. Kierował licznymi projektami badawczymi, takimi jak „Młodzi i media”, „Tajni kulturalni” czy „Obiegi kultury”. Autor książek: „Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej” (2006), „Media, wersja beta” (2014) oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim „Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty” (2015). Zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika „Kultura Popularna”.
Ewa Bem – czwartek, 18 listopada, godz. 18:00
– Przed wieloma laty, w komedii „Małżeństwo z rozsądku”, piosenkę skomponowaną przez Andrzeja Dudusia, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka - zaśpiewał Daniel Olbrychski. Ta piosenka jest… Po prostu urocza! Zwiewna, prześliczna… Tak prześliczna jak prześliczna była Elżunia Czyżewska, która była adresatką tej piosenki w filmie. Doskonała piosenka, doskonali aktorzy… No i cóż, mam nadzieję, że ja też zaśpiewałam ją nieźle.