Trwa okres poszukiwań świątecznych inspiracji na prezenty dla bliskich. Nadchodzące premiery książkowe mogą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników literatury. W ramach cyklu Premiera online, w najbliższym tygodniu studio Empiku odwiedzą: znana psycholożka Natalia de Barbaro, słynna podróżniczka Martyna Wojciechowska oraz dziennikarka Katarzyna Stoparczyk. Na wielbicieli polskich smaków czeka zaś spotkanie z cenionym szefem kuchni Andrzejem Polanem, który w najnowszej książce „Cztery pory roku na Polanie Smaków” zachęca do gotowania sezonowo i lokalnie.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empik.com. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
Natalia de Barbaro – poniedziałek, 29 listopada, godz. 20:00
Natalia de Barbaro, autorka bestsellerowej „Czułej przewodniczki” powraca z kolejną premierą. W ramach cyklu Premiera online porozmawia z Katarzyną Borowiecką o kulisach powstawania najnowszej książki „Krwawnik, mniszek, ułudka” (Wydawnictwo Agora).
Jest to zapis poetyckiej drogi, którą autorka podąża od lat, coraz wyraźniej i pewniej moszcząc się w języku, w którym wypowiada swoje liryczne „ja”. Zbiór, na który składają się wznowienia tomów Ciemnia (2010) i Tkanka (2017), wzbogacają niepublikowane dotąd wiersze. Te pierwsze pokazują, jak poszukiwała właściwych sobie środków wyrazu, krążąc wokół tematów, w których to, co drobne i materialne odbija się w tym, co metafizyczne. Te drugie, nowe utwory, potwierdzają, że kierunek, w jakim zmierza poezja de Barbaro nie zmienił się, choć dojrzał i się wyostrzył. To poezja kameralnego, ale odważnego mówienia. Opowiadania sobie historii cudzego i własnego istnienia.
Katarzyna Stoparczyk i Martyna Wojciechowska – wtorek, 30 listopada, godz. 18:00
Wirtualną przestrzeń Empiku w ramach cyklu Premiera online odwiedzą: Katarzyna Stoparczyk, autorka książki „Jak mieć w życiu frajdę” (Wydawnictwo Mando) oraz jedna z opisanych w niej bohaterek, Martyna Wojciechowska. O pracy nad wydawnictwem porozmawiają z Weroniką Wawrzkowicz.
Książka „Jak mieć w życiu frajdę” stanowi zapis wzruszających, pełnych humoru i wspomnień rozmów dziennikarki z gośćmi autorskiej audycji Myśliwiecka 3/5/7. Zostały one wzbogacone o nieznane dotąd wypowiedzi bohaterów.
Czy dzieciństwo może dać ci taką siłę, jaką dało bohaterom książki? A może jest tajemnicą ich sukcesu? Z lektury czytelnik dowie się, że np. Jerzy Pilch z dziką radością gromadził ołówki, które upychał później po szufladach, u Franciszka Pieczki zawsze można znaleźć słodkie wafelki, Magda Umer zapomina o całym świecie, kiedy bawi się z wnukami, a Lech Janerka jest kolekcjonerem emaliowanych sów. Zaś Tomasz Stańko w swoim ostatnim w życiu wywiadzie zdradził, jak gubił kapelusze, by mieć frajdę z kupowania nowych.
Andrzej Polan – czwartek, 2 grudnia, godz. 18:00
Andrzej Polan, jeden z najpopularniejszych mistrzów kuchni w Polsce powraca z najnowszą propozycją dla miłośników gotowania. O tajnikach powstawania swojej najnowszej książki kucharskiej „Cztery pory roku na Polanie Smaków” (Wydawnictwo Słowne) i najciekawszych przepisach porozmawia z Justyną Dżbik-Kluge.
Dawniej kuchnią rządził odwieczny rytm czterech pór roku. Do przyrządzania potraw wykorzystywano produkty, które były w tym momencie dostępne, a na pewne smaki trzeba było czekać przez cały rok. Andrzej Polan, utytułowany szef kuchni, lubi w swojej pracy sięgać do podstaw. Tym razem pragnie przybliżyć czytelnikom nieco zapomnianą koncepcję gotowania sezonowo i lokalnie. Potrawy przyrządzane z dostępnych w regionie składników są zdrowe, a odkrywając smakowite patenty naszych przodków, możemy na nowo zakochać się w polskiej kuchni.
Autor zaprasza na niepowtarzalną kulinarną podróż po Polsce w duchu „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Książka podzielona jest na cztery segmenty odpowiadające porom roku. Można znaleźć w niej przepisy na dania z lokalnych składników, przygotowane w zgodzie z prastarym rytmem natury. Są to zarówno proste inspiracje na codzienny obiad, jak i te bardziej skomplikowane – zawsze jednak mocno osadzone w realiach czasu i regionu.