W najbliższym tygodniu studio Empiku w ramach spotkań z cyklu Premiera online odwiedzą DZIARMA oraz Anita Lipnicka, by opowiedzieć o swoich najnowszych albumach. Na wielbicieli polskich smaków czeka natomiast spotkanie z cenionym szefem kuchni Andrzejem Polanem, który w premierowej książce „Cztery pory roku na Polanie Smaków” zachęca, aby gotować sezonowo i lokalnie.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
DZIARMA – wtorek, 14 grudnia, godz. 18:00
Bohaterką wtorkowego spotkania z cyklu Premiera online będzie DZIARMA. Z Justyną Dżbik-Kluge porozmawia o kulisach powstawania premierowego albumu „Dziarma”, pierwszego longplaya w swojej karierze. To mocna i odważna pozycja, na której raperka pokazuje niejedno oblicze.
DZIARMA, czyli Agata Dziarmagowska, jest jedną z najbarwniejszych i najaktywniejszych raperek w Polsce. Swoją karierę zaczęła, biorąc udział w kilku programach muzycznych, w tym w „Idolu” oraz „Mam Talent”. Wraz z premierowymi utworami, z miejsca stała się jedną z czołowych reprezentantek kobiecego rapu w Polsce.
Na nowej płycie raperka łamie tabu, mówi co myśli, nie stroniąc od ciętego języka. Słuchacz odkryje również nieznaną do tej pory, wrażliwą stronę artystki. W autorskich utworach DZIARMA jest szczera do bólu, rozpycha się łokciami w świecie mocno zdominowanym przez mężczyzn i celnie komentuje otaczającą ją rzeczywistość. To wszystko przy wysokiej jakości muzycznej i lirycznej. Co więcej, artystka na albumie eksperymentuje z różnymi brzmieniami oraz własnym wokalem. Do współpracy DZIARMA zaprosiła przedstawicieli polskiej sceny rapu: Hodaka, Szpaku oraz Kizo, a także niemiecką raperkę Haiyti, której jest fanką. Za produkcję albumu odpowiadają @atutowy, 2latefor x The Returners, 2K, beM8s, Hugz, megot i SHDOW.
Na spotkanie z DZIARMĄ zaprasza Empik wspólnie z Universal Music Group oraz Going.
Anita Lipnicka – środa, 15 grudnia, godz. 18:00
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie działalności na polskiej scenie muzycznej. Zwieńczeniem tego czasu jest najnowsze dwupłytowe wydawnictwo „Intymnie”. Z okazji premiery albumu artystka odwiedzi studio Empiku, aby podzielić się refleksjami po ćwierćwieczu twórczej działalności i zdradzić plany na przyszłe lata. Rozmowę z Anitą Lipnicką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Materiał na premierową płytę „Intymnie” został nagrany 1 października 2021 roku w stodole Folwarku Ruchenka podczas jednego z koncertów trwającej wciąż trasy pod tym samym tytułem. Na scenie, oprócz stałego zespołu, artystce towarzyszyło smyczkowe trio. Anita Lipnicka zaprezentowała publiczności swoje największe przeboje, jak również mniej znane piosenki w nowych, akustycznych aranżacjach.
Na spotkanie z artystką zaprasza Empik wspólnie z e-Muzyka oraz Going.
Andrzej Polan – środa, 15 grudnia, godz. 20:00
Andrzej Polan, jeden z najpopularniejszych mistrzów kuchni w Polsce, powraca z najnowszą propozycją dla miłośników gotowania. O tajnikach powstawania swojej najnowszej książki kucharskiej „Cztery pory roku na Polanie Smaków” (Wydawnictwo Słowne) i najciekawszych przepisach porozmawia z Justyną Dżbik-Kluge. Spotkanie połączone będzie z sesją live cooking, w trakcie której autor pokaże, jak w prosty sposób przyrządzić zimowy tatar z kiszonymi warzywami.
Dawniej kuchnią rządził odwieczny rytm czterech pór roku. Do przyrządzania potraw wykorzystywano produkty, które były w tym momencie dostępne, a na pewne smaki trzeba było czekać przez cały rok. Andrzej Polan, utytułowany szef kuchni, lubi w swojej pracy sięgać do podstaw. Tym razem pragnie przybliżyć czytelnikom nieco zapomnianą koncepcję gotowania sezonowo i lokalnie. Potrawy przyrządzane z dostępnych w regionie składników są zdrowe, a odkrywając smakowite patenty naszych przodków, możemy na nowo zakochać się w polskiej kuchni.
Autor zaprasza na niepowtarzalną kulinarną podróż po Polsce w duchu „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Książka podzielona jest na cztery segmenty odpowiadające porom roku. Można znaleźć w niej przepisy na dania z lokalnych składników, przygotowane w zgodzie z prastarym rytmem natury. Są to zarówno proste inspiracje na codzienny obiad, jak i te bardziej skomplikowane – zawsze jednak mocno osadzone w realiach czasu i regionu.