Początek kalendarzowej wiosny przyniesie trzy spotkania autorskie z cyklu Premiera online. Studio Empiku odwiedzi mistrzyni kryminału Katarzyna Bonda ze swoją najnowszą powieścią „O włos”. O premierowym wydawnictwie zatytułowanym „Świeccy” opowie były dziennikarz „Przekroju” Marcel Andino Velez, a P.S. Herytiera Pizgacz zdradzi ciekawostki o kontynuacji bestsellerowej serii „Start a Fire. Runda druga”. Natomiast o najlepszej polskiej literaturze współczesnej porozmawiają goście spotkania z cyklu Wybór Krytyków.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Organizatorzy zachęcają również widzów do nagrywania pytań do gości Premier online lub oryginalnych pozdrowień w formie krótkich video. Takie materiały należy przesłać na adres premiera@empik.com. Wybrane filmy zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody.
Katarzyna Bonda – poniedziałek, 21 marca, godz. 18:00
Już w najbliższy poniedziałek gościem spotkania z cyklu Premiera online będzie Katarzyna Bonda, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Z Katarzyną Borowiecką porozmawia o swojej najnowszej książce, zatytułowanej „O włos” (Wydawnictwo Muza).
Jedna z ulubionych współczesnych pisarek polskich czytelników przedstawia zupełnie nową serię. W książce otwierającej cykl, detektyw Jakub Sobieski zmierzy się z zagadką bestialskiego zabójstwa dwóch młodych kobiet w Lesie Kabackim. Okazuje się, że morderca, który szybko zostaje mianowany Kosiarzem z Kabat, ma swój profil ofiar. Na jego celowniku są prostytutki. W czasie, kiedy grasuje, to one powinny uważać na siebie najbardziej. Świat agencji towarzyskich to ciemna strefa, więc policji trudno jest znaleźć chętnych do współpracy. Dlatego młody detektyw Jakub Sobieski zdejmuje mundur i postanawia prowadzić śledztwo w mniej formalny sposób.
Marcel Andino Velez – wtorek, 22 marca, godz. 18:00
We wtorek 22 marca bohaterem spotkania autorskiego online będzie Marcel Andino Velez. Okazję do rozmowy stanowi premiera książki „Świeccy” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Borowiecka.
Fabuła „Świeckich” osnuta jest wokół bogatej i wpływowej rodziny miłośników sztuki, próbujących „ułożyć” Polskę według własnego planu. Świeccy oferują społeczeństwu spółdzielcze mieszkania dla wszystkich, rozdział państwa i Kościoła, walkę z „patodeweloperką” oraz czarne marsze. Na małą skalę to działa, gdyż nadwiślańskie Świecie, ich rodzinna miejscowość, ma wszystko – miejsca pracy, tanie mieszkania, szkoły bez krzyży, nowoczesne muzea i tramwaje, a także klub w Ekstraklasie.
Powieść Veleza to nietypowa saga rodzinna opowiadająca o Polsce, która mogłaby się wydarzyć. To również świeże spojrzenie pełne nadziei, bo w „Rzeczpospolitej Świeckich” jest jakaś alternatywa.
P.S. Herytiera Pizgacz – środa, 23 marca, godz. 18:00
Kolejnym gościem cyklu Premiera online będzie P.S. Herytiera Pizgacz – autorka trylogii „Hell”, której pierwsza część przez kilka tygodni utrzymywała się na szczycie listy bestsellerów Empiku. Rozmowa dotyczyć będzie kontynuacji zatytułowanej „Start a Fire. Runda druga” (Wydawnictwo EditioRed). Spotkanie z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
W życiu Victorii Joseline Clark zapanował chaos. A to wszystko za sprawą chłopca o pięknej twarzy i destrukcyjnym wnętrzu. Od dnia, w którym go poznała, niczego nie była już pewna. Wiedziała tylko, że z każdym kolejnym spotkaniem coraz bardziej zatapia się w głębi jego spojrzenia, i na próżno szukała ucieczki. Nathaniel był ucieleśnieniem problemów, ciągłej walki, krzyków i niewypowiedzianych, ale bolesnych słów. I choć Victoria zdawała sobie sprawę z tego, że chłopak i świat, w jakim on żyje, odbiegają od jej wizji przyszłości, nie mogła nic poradzić na to, że każdy dzień przybliżał ją do upadku – którym był sam Nathaniel Shey.
Wybór Krytyków Live – czwartek, 24 marca, godz. 19:00
Wybór Krytyków to wspólny projekt Empiku i Unii Literackiej. Trójka zaproszonych krytyków: Łukasz Grzymisławski, Paulina Małochleb i Olga Wróbel co miesiąc rekomenduje w formie pogłębionych recenzji najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnich tygodniach lub miesiącach. Celem tej akcji jest wskazywanie szerokiej publiczności ważnych twórców, nadających ton polskiej literaturze. Równocześnie jest to próba przywrócenia pozycji wartościowej krytyki literackiej, coraz częściej zastępowanej krótkimi notkami promocyjnymi.
Podczas spotkania przedstawiciel Unii Literackiej Max Cegielski, krytyczka Olga Wróbel oraz autorzy recenzowanych w marcu książek: Urszula Honek („Białe noce”, Wydawnictwo Czarne), Wojciech Chamier-Gliszczyński („Dawki fantomowe”, Wydawnictwo W.A.B.) oraz Piotr Jagielski („Święta tradycja, własny głos. Opowieści o amerykańskim jazzie”, Wydawnictwo Czarne) porozmawiają o projekcie i najlepszej polskiej literaturze współczesnej.