Trwa wielkie święto literatury! Podczas drugiego weekendu wiosennych Targów Książki Empiku z publicznością wirtualnie spotkają się kolejni autorzy najbardziej wyczekiwanych premier. To m.in.: Brandon Mull, David Lagercrantz, Tomáš Forró, Rafał Pacześ, P.S. Herytiera czy Anja Rubik. Uczestnicy targów nadal mogą zdobyć unikalne egzemplarze z autografami i korzystać z rabatów na książki – zarówno online, jak i stacjonarnie. Wydarzenie potrwa do 31 maja.
Wiosenna edycja Targów Książki Empiku to m.in. 60 wydarzeń, w tym wirtualnych spotkań autorskich z udziałem 90 polskich i zagranicznych gości, rabaty na książki sięgające -50%, a także możliwość zdobycia unikalnych egzemplarzy z podpisami autorów. Targi odbywają się tym razem w łączonej formule – online oraz w salonach Empik w całej Polsce. Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie Empik.com/targi-ksiazki.
Drugi weekend targów obfituje w interesujące spotkania autorskie na kilku scenach: Głównej, Apostrof, Zrozumieć świat oraz – dedykowanej dzieciom – Przecinek i Kropka. Na piątek zaplanowane zostały rozmowy z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim, Marcelem Mossem, Tomášem Forró oraz P.S. Herytierą i FortunateEm. W sobotę uczestnicy targów będą mieli okazję posłuchać rozmów z Brandonem Mullem, Rafałem Paczesiem, Radkiem Rakiem i Jackiem Galińskim. Na niedzielę przypadną spotkania z Beatą Sabałą-Zielińską, Davidem Lagercrantzem, a także influencerami – Zuzą z kanału „Zaksiążkowane”, GetBooky i Okoniem w sieci. Targowy weekend zwieńczą rozmowy wokół projektu SEXEDPL – z założycielką Fundacji Anją Rubik oraz bohaterami jej najnowszej książki – Magdaleną i Piotrem Jaconiami oraz Katarzyną Błażejewską-Stuhr i Maciejem Stuhrem.
Transmisje ze spotkań można śledzić na profilu Empiku na Facebooku i na Instragramie @Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania na Facebooku Empiku tłumaczone są na język migowy. Poniżej prezentujemy opisy wybranych wydarzeń.
Grzegorz Kasdepke i Hubert Klimko-Dobrzaniecki – piątek, 27 maja, godz. 18:00 (Scena Główna)
Najnowsze, wspólne wydawnictwo Grzegorza Kasdepke i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego – „Królik po islandzku” (Wydawnictwo Wielka Litera) – to książka o smakowaniu życia całym sobą. Lektura będzie nie lada zaskoczeniem dla stałych czytelników obydwu pisarzy. Kasdepke, znany do tej pory z książki dziecięcej, i Klimko-Dobrzaniecki, autor literatury dla dorosłych, łączą siły tworząc wciągającą prozę dla starszych czytelników. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
Tomáš Forró – piątek, 27 maja, godz. 20:00 (Scena Zrozumieć świat)
W ramach sceny Zrozumieć świat, obejmującej spotkania z autorami literatury faktu, pomagającej znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i wytłumaczyć tło wojny w Ukrainie, z Tomášem Forró, autorem książki „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” (Wydawnictwo Czarne) porozmawia Witold Szabłowski. Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Niejednokrotnie naraża życie, potajemnie jeździ tam, dokąd nie trafia żaden dziennikarz i wnikliwie opisuje sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy.
P.S. Herytiera Pizgacz, FortunateEm – piątek 27 maja, godz. 22:00 (Noc gorących książek)
Gościniami spotkania z serii Noc gorących książek będą P.S. Herytiera Pizgacz oraz FortunateEm, autorki książek „Start a Fire. Runda druga” i „Amethyst. Of course, Sir” (Editio Red). Obie twórczynie zdobyły serca czytelników powieściami publikowanymi na Wattpadzie. Z Justyną Dżbik-Kluge porozmawiają o kulisach powstawania i fenomenie swoich bestsellerowych tytułów.
Brandon Mull – sobota, 28 maja, godz. 14:00 (Scena Przecinek i Kropka)
Scenę literatury dziecięcej Przecinek i Kropka wirtualnie odwiedzi Brandon Mull, autor książki „Powrót zabójców smoków. Smocza straż. Tom 5” (Wydawnictwo Wilga). Ostatnia część tego epickiego cyklu to prawdziwa gratka dla fanów, tym bardziej, że jej akcja rozgrywa się również na terytorium Polski!
Rozmowę z pisarzem poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a fragmenty książki przeczyta w studio Janusz Zadura – lektor znany z interpretacji serii Baśniobór.
Rafał Pacześ – sobota, 28 maja, godz. 16:00 (Scena Główna)
Gościem studia Empiku będzie Rafał Pacześ. Z Justyną Dżbik-Kluge porozmawia o drugiej w swoim dorobku książce. W „Ostatnim śniegu” (Wydawnictwo Agora) komik, pod płaszczykiem czarnego humoru, opowiada współczesną historię „od pucybuta do…” – no właśnie, do kogo? To przewrotna powieść o kulisach przemysłu rozrywki i losie chłopaka z łódzkiej ulicy w brutalnych realiach polskiego kapitalizmu.
Radek Rak – sobota, 28 maja, godz. 18:00 (Scena Apostrof)
W ramach sceny Apostrof, obejmującej wydarzenia z udziałem autorów literatury pięknej i reportażu, odbędzie się spotkanie z Radkiem Rakiem, twórcą książki „Agla” (Wydawnictwo Powergraph). Najnowsza powieść to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu. Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Borowiecka.
David Lagercrantz – niedziela, 29 maja, godz. 16:00 (Scena Główna)
Wirtualne studio Empiku odwiedzi David Lagercrantz z najnowszą powieścią „Człowiek, który wyszedł z mroku” (Wydawnictwo Wielka Litera). Jej akcja rozgrywa się w Sztokholmie, gdzie zostaje pobity na śmierć sędzia piłkarski. Śledztwo zmierza w niebezpieczne polityczne rejony: od tajnych więzień, gier wywiadów, przez wojny terrorystów, aż po najwyższe szczeble władzy. Rozmowę z autorem poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczenie z jęz. angielskiego zapewni Anna Rosiak.
SEXEDPL – niedziela, 29 maja: Magdalena i Piotr Jacoń – godz. 17:00, Anja Rubik – godz. 18:00, Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr – godz. 19:00
Z okazji premiery książki „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” (Wydawnictwo W.A.B.) odbędą się trzy spotkania online. Gośćmi pierwszego będą Magdalena i Piotr Jacoń. Godzinę później na wirtualnej scenie pojawi się autorka Anja Rubik, a bohaterami ostatniej dyskusji będą Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr. Wszystkie rozmowy poprowadzi edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek, a transmisja z nich będzie dostępna na Instagramie @Empikcom.
Na wydarzenia w ramach trwających Targów Książki zaprasza Empik wraz z marką Lipton. Patronami medialnymi są Radio ZET, Wyborcza.pl, „Książki. Magazyn do czytania” oraz Lubimyczytać.pl.