Końcówka września obfituje w książkowe i muzyczne premiery. W tym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędzie się aż 5 spotkań wokół ciekawych nowości. W studio online Empiku pojawią się: Mijin Mok, Jan Borysewicz, Marianna Gierszewska, Natalia Fiedorczuk oraz zespół Nocny Kochanek.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Organizatorzy zachęcają również widzów do nagrywania pytań do gości Premier online lub oryginalnych pozdrowień w formie krótkich materiałów wideo. Należy je przesłać na adres premiera@empik.com. Wybrane filmy zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody.
Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.
Mijin Mok – poniedziałek, 26 września, godz. 18:00
Pierwsze spotkanie z cyklu Premiera online w ostatnim tygodniu września na pewno przyciągnie osoby zainteresowane kulturą i zwyczajami panującymi w kraju nazywanym jednym z azjatyckich tygrysów. Gościnią Empiku będzie Mijin Mok – autorka książki „7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” (Wydawnictwo Otwarte). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Tytułowe 7736 kilometrów to dystans, jaki dzieli Polskę i Koreę Południową. Czy tak odległe kraje może cokolwiek łączyć? Mijin Mok, wykładowczyni na Uniwersytecie Wrocławskim, znana w mediach społecznościowych jako Koreanka, dowodzi, że tak – i to nie jedno! Autorka zaprasza w czytelniczą podróż po Kraju Spokojnego Poranka. Z książki można dowiedzieć się między innymi, jak wygląda koreańskie randkowanie i jego faza SSEOM, a także co Koreańczyk ma na myśli, krzycząc „Fighting!” oraz o kim powie, że „ma ciężkie usta”. Mijin Mok tłumaczy również, czym jest uczucie „han” oraz co oznaczają „gapjil” i „czebol” – słowa klucze, które pozwolą rozgryźć słynną koreańską aferę orzeszkową. Lektura rozwieje wątpliwości, czy kultura Korei ogranicza się wyłącznie do k-popu, kimchi i produktów Samsunga.
Marianna Gierszewska – wtorek, 27 września, godz. 18:00
Wtorkowa Premiera online poświęcona będzie książce „Być tak naprawdę. Od grzecznej dziewczynki do wolnej kobiety, która idzie, gdzie chce” (Wydawnictwo Otwarte) Marianny Gierszewskiej. Z autorką porozmawia Weronika Wawrzkowicz.
Aktorka i organizatorka warsztatów Marianna Gierszewska dzieli się swoimi przemyśleniami o tym, jak stać się najlepszą przyjaciółką samej siebie. To książka o drodze do wolności, swobody, samoświadomości, a także o walce z własnymi demonami. O wspomnieniach i emocjach, o bólu, prawdzie i sile, ale też o radości, szczęściu i szczerym zachwycie życiem. A przede wszystkim – o byciu sobą.
Jan Borysewicz – środa, 28 września, godz. 18:00
Gościem środowego wydarzenia będzie żywa muzyczna legenda – Jan Borysewicz. Okazję do spotkania stanowi podwójna premiera: albumu „Wszystkie oblicza Jana Borysewicza” oraz książki „Jan Borysewicz. Mniej obcy”. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
„Wszystkie oblicza Jana Borysewicza” to krążek nietuzinkowy – dokumentuje on 50-letnią działalność kompozytorską Jana Borysewicza. Album zawiera ponadczasowe utwory z udziałem znakomitych artystów: Piotra Fronczewskiego, Igora Herbuta, Piotra Cugowskiego, Izabeli Trojanowskiej, Piotra Roguckiego, Ewy Bem, Braci, Kasi Kowalskiej, Katarzyny Nosowskiej, Anny Wyszkoni. Na trackiliście znalazł się także hit „Wciąż bardziej obcy” w nowej, odświeżonej wersji oraz dwa premierowe utwory „Zawsze przy Tobie” i „Pocztówka”. To gratka zarówno dla fanów, jak i wszystkich wielbicieli gitarowego grania.
Natomiast „Jan Borysewicz. Mniej obcy” to pierwsza autoryzowana biografia Jana Borysewicza. Fascynujący wywiad rzekę z legendą polskiej sceny muzycznej poprowadził jeden z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy w Polsce – Marcin Prokop. Fani mogą spodziewać się pełnej zaskoczeń i wzruszeń opowieści. Nie zabraknie też trudnych tematów i kontrowersji. Marcin Prokop w szczerej rozmowie z artystą dotyka spraw, o których opinia publiczna i fani wcześniej nie mieli szansy usłyszeć. Jak sam mówi, warunkiem powstania tej książki była obietnica całkowitej otwartości ze strony Borysewicza.
Na spotkanie zaprasza Empik wraz z Agora oraz Going.
Natalia Fiedorczuk – środa, 28 września, godz. 20:00
Natalia Fiedorczuk powraca z powieścią „Porodzina” (Wydawnictwo Słowne), w której flirtuje z gatunkiem domestic noir. Rozmowę na temat premierowej książki poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Na przedmieściach średniej wielkości miasta w centralnej Polsce mieszkają rodziny do bólu zwyczajne, chociaż i tutaj trafiają się niekiedy barwne osobowości. Rodzina Waszczyńskich jest idealna – młode małżeństwo z dwójką dzieci jest niczym wycięte z folderu reklamowego. Są piękni, zamożni, lubiani i szanowani przez sąsiadów. Pewnego dnia cała rodzina znika bez śladu. Nic nie wskazuje na to, by małżeństwo planowało wyjazd. Dom wygląda, jakby mieszkańcy opuścili go jedynie na chwilę. Nikt nie zauważył niczego podejrzanego, a duszna małomiasteczkowa atmosfera nie ułatwia śledztwa. Jak to możliwe, że czteroosobowa rodzina rozpłynęła się w powietrzu? Jakie sekrety kryją się za drzwiami zwyczajnych podmiejskich domów?
Nocny Kochanek – czwartek, 29 września, godz. 18:00
W studiu Empiku zagości także zespół Nocny Kochanek, który opowie o swoim najnowszym albumie „O jeden most za daleko”. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Borowiecka.
Czwarty krążek w dyskografii grupy jest niezwykle eklektyczny i stanowi dość szeroki przekrój muzyki rockowo-metalowej – od akustycznych rockowych klimatów w stylu Boston, poprzez rock and rolla à la Van Halen, klasykę typową dla Iron Maiden i Judas Priest, po bardziej agresywne granie spod znaku Iced Earth czy Metalliki. Tematyka tekstów typowa dla Nocnego Kochanka: miłość. Ciekawostką jest „Numer z Banjo”, w którym pierwsze skrzypce gra… banjo.
Członkowie zespołu nie tylko zdradzą, jak wyglądała praca nad albumem, lecz także odpowiedzą na pytania fanów. Na spotkanie z Nocnym Kochankiem zaprasza Empik wraz z Mystic Production oraz Going.