Według badań już ponad 10% dzieci w polskich szkołach doświadcza bullyingu*. Zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz zdrowia psychicznego uczniów stało się motywem przewodnim historii, którą wraz z młodzieżą postanowiła opowiedzieć lektorka Ewa Abart. Słuchowisko „Hejt nie jest OK” to antyhejtowy manifest audio, który autorka oddaje w ręce rodziców oraz ich dzieci.
Według badań w Polsce regularnego dręczenia doświadcza 10% dzieci. Mówimy tu o sytuacji, w której tego typu zachowania wobec dziecka występują kilka razy w tygodniu. W porównaniu z rzeczywistością szkolną ich rodziców, dzisiejsze dzieci muszą mierzyć się z szybkim przepływem informacji, który spowodował rozwój technologii, oraz wszechobecną oceną własnej osoby (wzrost znaczenia mediów społecznościowych). Pokolenie obecnych 30-50-latków doświadczało dręczenia najczęściej w szkole, natomiast dom był azylem. Obecnie młodzi ludzie mogą stykać się z hejtem nie tylko w środowisku szkolnym, ale również poprzez np. social media praktycznie wszędzie.
Hubert Czemierowski, psycholog i realizator programu „Spójrz Inaczej” w szkołach
Fala hejtu, z którą na co dzień musi mierzyć się młodzież szkolna, w tym niestety najbliżsi moich dzieci, mnie przerastała. We wszystkich smutnych historiach, które usłyszałam od moich pociech, najbardziej brakowało mi wzajemnego wsparcia wśród rówieśników. Zawsze na końcu każdej opowieści chciałam usłyszeć, że dzieci i młodzież są dla siebie największym wsparciem. To nie zawsze się działo. Dlatego postanowiłam działać i stworzyłam projekt od dzieci dla dzieci.
Ewa Abart, autorka słuchowiska
Producentem słuchowiska jest Empik Go.
Więcej na www.empik.com/hejtniejestok
**bezpłatnie dla użytkowników Empik Premium Free w ramach aplikacji Empik Go