- Empik stawia kolejny ważny krok w technologicznym rozwoju. Spółka rozpoczęła prace nad dalszym doskonaleniem doświadczenia użytkownika w aplikacji Empik Go z audiobookami, ebookami i podcastami.
- Celem projektu jest wypracowanie algorytmów sztucznej inteligencji, które umożliwią m.in. jeszcze lepszą, dynamiczną personalizację treści oraz bardziej trafione rekomendacje zarówno dla obecnych użytkowników, na podstawie ich wcześniejszych wyborów czytelniczych, jak i dla nowo zarejestrowanych, bazując na ich deklaracjach w zakresie zainteresowań książkowych. Po pełnym wdrożeniu będzie to najbardziej innowacyjny silnik rekomendacji na rynku książki cyfrowej.
- To jeden z dwóch projektów technologicznych zainicjowanych przez Grupę w 2024 roku, których realizację wspierają granty przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna suma dofinansowania obu projektów przekracza 4 miliony złotych.
Grupa Empik to jeden z liderów polskiej transformacji cyfrowej. Od ponad 75 lat proponuje klientom innowacyjne rozwiązania i usługi nierzadko wyprzedzające rynek. Również 2024 rok upłynął pod znakiem inwestycji w dalszy rozwój technologiczny. To między innymi pierwszy w Europie pilotaż płatności biometrycznych, bazujących na biometrii tęczówki oka i twarzy, zrealizowany we współpracy z Mastercard i PayEye.
W 2024 roku Empik zainicjował także prace nad dostępnością treści cyfrowych w aplikacji Empik Go, które obejmują m.in. opracowanie algorytmów wyłapujących niepokojące treści zawarte w książkach i wdrożenie na ich podstawie tzw. trigger warningów, jak również stworzenie nowego trybu dostępności aplikacji dla osób starszych, niewidomych i niedowidzących.
Maksymalna personalizacja treści
Obecnie Grupa Empik pracuje nad kolejnym rozwojowym projektem technologicznym. Obejmuje on stworzenie rozwiązania opartego o sztuczną inteligencję, które umożliwi wprowadzenie jeszcze dokładniejszych, w pełni spersonalizowanych rekomendacji na ekranie głównym aplikacji Empik Go z audiobookami, ebookami i podcastami.
W ramach projektu Empik zrealizował już badania jakościowe, które pozwoliły zidentyfikować oczekiwania i potrzeby użytkowników odnośnie personalizowanych treści. Na tej podstawie wewnętrzny zespół Data Science udoskonala algorytmy, które umożliwią szeroko zakrojony, często uaktualniany i trafny dobór rekomendowanych treści.
Obecni użytkownicy aplikacji otrzymają jeszcze lepiej dopasowane propozycje tytułów na bazie dotychczasowych wyborów, a w przypadku nowo zarejestrowanych klientów podstawą do rekomendacji będą deklaracje zebrane w ramach nowego procesu onboardingu do aplikacji.
- W aplikacji Empik Go oferujemy naszym klientom ponad 200 tys. tytułów – audiobooków, ebooków i podcastów – z kilkunastu gatunków. Przy tak rozległym i różnorodnym katalogu kluczowe jest zastosowanie odpowiednich modeli rekomendacyjnych, tak aby każdy użytkownik czuł, że w aplikacji bez problemu znajdzie coś dla siebie. Łatwość i skuteczność pozyskania pożądanych treści wpływa na doświadczenia klienta, jego zadowolenia z usługi i długoterminową lojalność, a tym samym przekłada się na lifetime value – mówi Anna Winnicka, Senior Director of Digital Content w Grupie Empik.

Dynamiczne rekomendacje
Empik Go zaprezentuje użytkownikom personalizowane rekomendacje w formie tzw. rotatorów – banerów z selekcją tytułów. W ten sposób każdy użytkownik zobaczy w zasadzie swoją własną, dopasowaną do indywidualnych preferencji odsłonę głównego ekranu aplikacji.
Co istotne, Empik jako jedyny gracz na rynku książki cyfrowej postawi na jeszcze bardziej innowacyjną, dynamiczną personalizację. Projekt zakłada bowiem, że znaczący wzrost udziału zmiennych rotatorów w ekranie głównym, tak aby stanowiły zdecydowaną większość, a sugerowane treści i pozycje w rotatorach mają podlegać aktualizacji minimum dwa razy dziennie.
Jak dodaje Armin Reinert, Head of Data Science w Grupie Empik: - Ponad 70 proc. konsumentów oczekuje od marek skrojonych na miarę interakcji*. Wiemy również, że im więcej opcji oferujemy użytkownikowi, tym trudniej podjąć mu decyzję. Dlatego szczególnie przy tak szerokiej ofercie i obserwowanej przez nas zmienności zachowań użytkowników, którzy chętnie eksperymentują w swoich poszukiwaniach, ta szybkość generowania rekomendacji będzie dla nas kluczowa. Adresowanie tych potrzeb wymusza na nas sięganie po najnowsze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji w systemach rekomendacyjnych.
Empik zakończył już fazę badań i wdrożenia onboardingu, który do tej pory wypełniło już niemal 350 tys. nowych klientów. Na podstawie zdobytej wiedzy zbudowano prototypy nowych form rekomendowania treści np. bazując na preferowanych gatunków, autora, wydawnictwa a nawet najchętniej słuchanego głosu lektora. Kolejne kroki obejmą dalszą rozbudowę algorytmów personalizujących sugestie na ekranie głównym i prace nad częstotliwością aktualizowania rekomendacji. Spółka planuje finalizację projektu i pełne wdrożenie w aplikacji Empik Go w pierwszym kwartale 2026 roku.

Wsparcie realizacji przez NCBR
Projekt „Wykorzystanie sztucznej inteligencji do personalizacji CEX, rekomendacji produktów i automatyzacji procesów sales-mktg” został także wybrany do dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach ścieżki SMART.
Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi 1 968 252,98 PLN. Całkowity koszt realizacji projektu przekracza natomiast 5,5 mln zł.
To już drugi projekt w ostatnim roku, który został doceniony za innowacyjny charakter i uzyskał dofinansowanie. Łączna suma środków przyznanych Grupie Empik na rozwój innowacji przekracza 4 miliony złotych.

*Raport McKinsey & Company - „Next in Personalization 2021”