„Czasami” to hasło spotkań organizowanych w Kawiarni Literackiej, która po raz kolejny otworzy swoje podwoje podczas jednego z najważniejszych muzycznych wydarzeń sezonu letniego, czyli OFF Festivalu w Katowicach. Kawiarnia jest wynikiem współpracy Off Festiwalu i Empiku – w tym roku zarówno wystrojem, jak i elementami działalności programowej, będzie nawiązywała do jubileuszu 70-lecia sieci. W tym miejscu toczyć się będą rozmowy o tym, co ważne dla współczesnej literatury i jej twórców. Dyskusje z autorami i czytelnikami poprowadzą: kuratorka Kawiarni Literackiej – Sylwia Chutnik, dziennikarka i pisarka – Karolina Sulej oraz prowadzący portal smakksiazki.pl – Adam Szaja. Kawiarnia Literacka będzie działać przez cały czas trwania OFF Festivalu w dniach 3-5 sierpnia.
17.30 Czytanie z akompaniamentem
Marcin Kącki czyta „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” z akompaniamentem zespołu Pokusa.
Autor poszukuje śladów wymordowanych sąsiadów, krwawiącej hostii z Sokółki, czyta tablice pamiątkowe i akta prokuratorskie. Rozmawia ze społecznikami, z przedstawicielami władzy i Kościoła, z mieszkańcami wsi i bloków, z młodymi neofaszystami. Z tego wielogłosu wyłania się złożona historia Białegostoku – „miasta bez pamięci”. Mocna książka pisana w bezlitosnym świetle reporterskich reflektorów, bez taryfy ulgowej, ale i bez jednoznacznych ocen. Na scenie Kawiarni Literackiej będzie mu towarzyszyć formacja Pokusa.
Cała Polska rzuciła się do garów. Zamiast schaboszczaka z mizerią pichci głównie jarmuż w mleku kokosowym, a na deser wcina wędzone słodkości. Czemu kultura kulinarna stała się dla nas taka ważna? O tym, czy weganizm uratuje świat Sylwia Chutnik wraz z Karoliną Sulej porozmawiają z autorką bloga „Jadłonomia”, Martą Dymek oraz autorką książki „Slow life z widokiem na Śnieżkę” Magdaleną Trojanowską.
Piosenka musi posiadać tekst – ale jak go napisać? Do muzyki, w czasie próby, niczym wiersz czy raczej opowiadanie? I czy tekst musi opowiadać historię czy raczej onirycznie oplatać słowami? O tym, jak napisać tekst do piosenki porozmawiają pisarka i kompozytorka Natalia Fiedorczuk, lider zespołu Hańba, Ludwik Zamenhof oraz muzyk, Lech Janerka. Dyskusję poprowadzą Sylwia Chutnik, Karolina Sulej oraz Adam Szaja.
16.10 Dyskusja „Czasami idę do łóżka”
Let’s talk about sex, czyli jak literatura radzi sobie z erotyką.
W Wielkiej Brytanii pismo „Literary Review” przyznaje „Nagrodę dla najgorszej sceny erotycznej w literaturze współczesnej” (Bad Sex Awards). Czy w polskiej literaturze jest lepiej? A może mroczny Grey na zawsze wyznaczył kierunek pisania O TYM. W dyskusji wezmą udział wydawca komiksów, Wojciech Szot oraz sex coach i edukatorka seksualna, Marta Niedźwiecka. Spotkanie poprowadzą Sylwia Chutnik i Karolina Sulej.
Trup, tajemnica, trumna i dużo krwi. Kryminały już dawno wyszły ze sfery literatury gorszego sortu. Adam Szaja, zapyta autorkę serii kryminałów, Katarzynę Puzyńską oraz twórcę cyklu o Jakubie Mortce Wojciecha Chmielarza, czy rzeczywiście należy iść do kostnicy, aby zacząć pisać? Przeczytamy również najbardziej przerażające (lub żenujące) fragmenty książek.
Zyta Rudzka czyta „Krótką wymianę ognia” z akompaniamentem zespołu Sorja Morja.
Doskonale przyjęta powieść autorki jest prawdziwą perłą językową. Bohaterka, starzejąca się poetka, pragnie „całego życia”, o które dopominała się niegdyś Zofia Nałkowska.
Słuchowisko jest częścią cyklu „70 lat spotkań z kulturą” realizowanego wspólnie z Biblioteką Akustyczną w ramach obchodów 70-lecia Empiku. „Zły” Leopolda Tyrmanda posłuży nam za obraz lat 50’, kiedy z gruzów wracaliśmy do normalnego życia. Kuratorką projektu jest Sylwia Chutnik.
16.10 Dyskusja „Czasami mnie filmują"
Gdzie te czasy, że w polskich studiach filmowych zatrudnieni byli dyrektorzy literaccy dbający o scenariusz? Czy kino przestało bać się pisarzy i pisarek oraz coraz częściej zaprasza ich do współpracy lub sięga po ich powieści? Na te i inne pytania odpowiedzą pisarz i współautor scenariusza do serialu „Belfer”, Jakub Żulczyk oraz autorka biografii Zdzisława Beksińskiego i Krzysztofa Komedy, Magdalena Grzebałkowska. Dyskusję poprowadzą Karolina Sulej i Adam Szaja.
Reportaże zawładnęły polską literaturą. Jaka jest przyszłość tego gatunku i na czym polegają spory dotyczące fikcji i prawdy w tekstach dziennikarskich? O tym, ale również o sztuce rozmowy i słuchania Sylwia Chutnik i Karolina Sulej porozmawiają z reportażystkami Magdaleną Kicińską i Ewą Winnicką oraz Cezarym Łazarewiczem.
Magdalena Grzebałkowska czyta „Komedę. Osobiste życie jazzu" z akompaniamentem Side One.
By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedziła między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dotarła do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawiła jego wersję wydarzeń. Odkrywa przed czytelnikami osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.