W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, Fundacja Zaczytani.org oraz Empik otworzą kolejną Bibliotekę Małego Pacjenta. Już 28 września w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci stanie regał wypełniony książkami, z którego do woli mogą korzystać mali pacjenci. Od 2013 roku Fundacja Zaczytani.org, pomysłodawca przedsięwzięcia, dba o zapas lektur dla najmłodszych oraz prowadzi bajkoterapię w szpitalach w całej Polsce. Dzięki wsparciu Empiku, mali czytelnicy choć na chwilę będą mogli zapomnieć o chorobie, wchodząc w bajkowy świat literatury.
Empik niedawno ustanowił rekord Polski w nieprzerwanym czytaniu na głos, a Zaczytani uwielbiają tę formę bajkoterapii, więc data otwarcia kolejnej biblioteczki nie mogła być inna. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego głównymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i przede wszystkim pobudza wyobraźnię. Dzień został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. A data 29 września jest nieprzypadkowa – odnosi się bowiem do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, odznaczonej Orderem Uśmiechu. Tym razem Fundacja Zaczytani.org oraz Empik otworzą nową Bibliotekę Małego Pacjenta na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika. Biblioteki Małego Pacjenta to specjalne regały z książkami. Lektury na nich zebrane dzieci mogą czytać podczas hospitalizacji, ale też zabierać ze sobą do domu.
Otwarcie takiego punktu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci będzie dla młodych czytelników okazją do radosnego spotkania z literaturą i nie tylko... Pacjentów odwiedzi niezwykły gość, ambasador Fundacji – Grzegorz Łapanowski. Popularny kucharz i dziennikarz kulinarny, juror znany m.in. z programu „Top Chef”, przeczyta wspólnie z najmłodszymi pacjentami wiersze Juliana Tuwima. Z dziećmi spotka się także Konrad „Kony” Czarkowski, który wystąpi w roli Zaczytanego Puchacza i wspólnie z małymi czytelnikami przeczyta wybrany utwór. Podczas wydarzenia nie zabraknie również okazji do dyskusji o tym, jak ważna jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i dlaczego bardzo istotne jest wyposażenie szpitalnych oddziałów w książki, które każdy pacjent może zabrać do domu.
– Zaczytani.org to setki osób działających po to, by wspólnie inspirować i wyczarowywać uśmiechy na twarzach chorych dzieci, którym często bardzo trudno szybko wraca się do zdrowia. Dzięki akcjom, prowadzonym przez nas i we współpracy z partnerami, takimi jak Empik, mali pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie, wchodząc do Zaczytanych Bibliotek – podsumowuje przedstawicielka organizacji Katarzyna Nawrocka.
Dzięki społecznemu zaangażowaniu, każdego roku Zaczytani.org otrzymują setki tysięcy książek, które po odpowiedniej selekcji trafiają na szpitalne półki. W swoich działaniach organizacja umiejętnie łączy potencjał środowisk artystycznych, naukowych oraz biznesowych. Do tej pory Zaczytani.org zebrali ponad 1,2 miliony książek, otworzyli 646 zaczytanych bibliotek oraz zorganizowali ponad 200 spotkań bajkoterapeutycznych. Do współpracy zaangażowano również kilkudziesięciu artystów oraz aktorów, którzy wzięli udział w tworzeniu zaczytanych ławek zdobiących ulice miast w całej Polsce.
Powstanie 647. Biblioteki Małego Pacjenta w Polsce – tym razem w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci stało się możliwe m.in. dzięki wspólnej akcji świątecznej Fundacji Zaczytani.org i Empiku. Zimą ubiegłego roku na specjalne zamówienie Empiku powstała książka „List od...” autorstwa Katarzyny Ryrych (Wydawnictwo Wilga). Cały zysk ze sprzedaży tej wyjątkowej publikacji firma przekazała Fundacji. Uroczyste wręczenie czeku na kwotę ponad 137 tysięcy złotych odbyło się podczas tegorocznych Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka. Zebrane przez Empik pieniądze pozwolą na wyposażenie aż 100 Bibliotek Małego Pacjenta.
Empik od lat wspiera czytelnictwo wśród najmłodszych. Oprócz Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka oraz Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, firma realizuje również projekt „1000 powodów by czytać”, dzięki któremu, co roku 10 tysięcy książek trafia do szkolnych bibliotek wyłonionych w drodze konkursu internetowego (www.empik.com/biblioteki).