Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to element kulturalnych obchodów 70–lecia firmy. Realizowane na żywo i organizowane w siedmiu miastach w Polsce: Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Łodzi, Warszawie i Krakowie, powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Już 7 września w Barbarze we Wrocławiu będzie można posłuchać słuchowiska przygotowanego na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Tekst wybrany przez kuratorkę projektu Sylwię Chutnik oddaje ducha i klimat lat 90.
Z okazji swoich 70.urodzin Empik zabiera miłośników kultury i polskiej literatury w niezwykłą podróż w czasie. Każde słuchowisko będzie odgrywane na żywo tylko raz, co pozwoli poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, zaprezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia w wersji live. Każdy tekst przedstawienia na podstawie polskiej prozy związany jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki a później jego spadkobierca: Empik. Pierwsze słuchowisko, na które złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbyło się w Katowicach, podczas OFF Festivalu. To właśnie na Śląsku zaprezentowano tekst w wersji live, pokazując Warszawę lat 50.
Wrocławskie przedstawienie „Prawiek i inne czasy” to literacki powrót do lat 90., czasów, gdy „nareszcie wszystko było można”, kiedy kwitła przedsiębiorczość, Polacy zaczęli podróżować, działać w organizacjach, zarabiać pieniądze. A w kulturze odrabiali przyspieszoną lekcję z tego, co dotychczas było „niewidzialne” – sztuki krytycznej, literatury rozliczeniowej czy kina akcji. To krajobraz, na tle którego Olga Tokarczuk snuje opowieść o mitycznej wsi – małej ojczyźnie, w której biblijne historie mieszają się z losami mieszkańców. Wojenne czasy nadal rezonują, historie snują się nieco pokrętnie, ale w tym mikroświecie dostrzegamy wszystko to, co fascynuje pisarzy od lat: ludzkie grzechy, boskie zasady, przypadek i przeznaczenie. I choć „Prawiek i inne czasy” prezentowany jest w formie słuchowiska, jako sztandarowy tekst lat 90., to nie tylko Tokarczuk tworzyła tego rodzaju „lokalne” historie. Nostalgia w polskiej prozie lat 90. odczytywana była jako ucieczka od rzeczywistości i tęsknota do starych dobrych czasów. Słowo wstępne przed wrocławskim spektaklem wygłosi kuratorka projektu – Sylwia Chutnik.
Poruszając się przez kolejne dekady: od lat 40. do dwutysięcznych, słuchacze empikowego cyklu będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii i literatury. Oprócz Wrocławia słuchowiska zawitają jeszcze do pięciu innych miast w Polsce. W Sopocie słuchacze przeniosą się do lat 40. wraz ze Stanisławem Lemem za sprawą słuchowiska „Szpital Przemienienia”. W Warszawie pozornie stabilne lata 60. przypomni słuchowisko według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski. Kolejny przystanek na mapie to Łódź, gdzie za sprawą „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych. Ikonicznym tekstem dla lat 80. stanie się zaś „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, a dzięki zrealizowanemu w Poznaniu na jego bazie słuchowisku, na żywo będzie można poczuć PRL-owski wiatr zmian. Natomiast w Krakowie przełomowe lata dwutysięczne poczujemy dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej.
Cykl słuchowisk przygotowanych przez Empik to nie lada gratka dla wszystkich fanów literatury oraz historii. Przedstawienia realizowane na żywo to bazująca na najlepszej prozie i przez jej pryzmat snuta opowieść o 70 latach z kulturą, o tym jak przez ten czas kształtowała się i zmieniała, ale również poruszała i wpływała na jej odbiorców, w tym klientów Empiku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik na Facebooku.
7 września 2018 roku, godz. 19:00
Barbara we Wrocławiu
Lata dziewięćdziesiąte: tanio kupię, drogo sprzedam.
Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”
Barbara we Wrocławiu
Lata dziewięćdziesiąte: tanio kupię, drogo sprzedam.
Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”
kuratorka projektu: wybór tekstów: Sylwia Chutnik
reżyseria i produkcja: Anna Kotlonek-Kowalik
występują: Wojciech Chorąży, Filip Kosior, Janusz Zadura, Anna Szawiel
realizacja dźwięku: Artur Królicki
oprawa muzyczna: Bartosz Guzik
koordynacja projektu: Jagoda Stuła
organizacja: Empik, Biblioteka Akustyczna
reżyseria i produkcja: Anna Kotlonek-Kowalik
występują: Wojciech Chorąży, Filip Kosior, Janusz Zadura, Anna Szawiel
realizacja dźwięku: Artur Królicki
oprawa muzyczna: Bartosz Guzik
koordynacja projektu: Jagoda Stuła
organizacja: Empik, Biblioteka Akustyczna