Nikt tak pięknie nie pisał o codziennych, na pozór błahych sprawach, jak Miron Białoszewski. Jego „Szumy, zlepy, ciągi” to fascynująca relacja ze stanów wewnętrznych, które dla twórców działających w latach 70. XX wieku były często ważniejsze niż baczne przyglądanie się politycznej rzeczywistości. W tym niebanalnym tekście, jak to u Białoszewskiego, chwilami pisanie i życie stają się tym samym. Już 22 listopada w Niebostanie w Łodzi będzie można posłuchać zrealizowanego na żywo słuchowiska opartego na ikonicznym dziele tego znakomitego poety, prozaika i dramatopisarza. Wydarzenie jest elementem kulturalnych obchodów 70–lecia Empiku.
Wyjątkowa podróż w czasie
Z okazji jubileuszu Empik zabiera pasjonatów kultury i historii w niezwykłą podróż w czasie korzystając z wyjątkowej, choć nieco zapomnianej, formy – słuchowiska. Okazja do udziału w wydarzeniu nadarza się tylko raz w każdym z siedmiu miast, gdzie realizowany jest projekt. Każde słuchowisko jest odgrywane na żywo, co pozwala poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, prezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia w wersji live. Każdy tekst przedstawienia na podstawie polskiej prozy związany jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, a później jego spadkobierca: Empik.
Szumy, zlepy, ciągi lat 70.
Białoszewski to niekwestionowany mistrz słowa, który jak nikt inny potrafił pisać o ponurej codzienności PRL nadając jej rys niezwykłości. Sprawy pozornie błahe i banalne przełożył na kartach „Szumów, zlepów, ciągów” w fascynujący mini-serial z pola walki o zwyczajność i jej miejsce w literaturze. Krótkie teksty Białoszewskiego – trochę notowane na bieżąco jak dziennik, trochę poetycka proza – zaczęły stanowić pewne klarowne zbiory. Charakteryzowały je podobne postaci, miejsca i fascynacje poety. Zarówno w stosowanym języku jak również w sytuacjach, które były przez niego opisywane, Białoszewski nadawał pozornie nieistotnym rozmowom czy zdarzeniom rys wyjątkowości. Jego nietuzinkowa wyobraźnia filtrowała te błahostki codzienności czego efektem stały się tytułowe „ciągi” myślowe – jedno z najciekawszych dzieł tego najbardziej wsobnego z polskich twórców XX wieku.
Słuchowiskowe 70-lecie
Do tej pory słuchacze empikowego cyklu mieli okazję wziąć udział w czterech słuchowiskach. Premierowy spektakl, na który złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbył się w Kawiarni Literackiej, podczas OFF Festivalu w Katowicach. W Sopocie uczestnicy przenieśli się do lat 40. wraz ze Stanisławem Lemem za sprawą słuchowiska „Szpital Przemienienia”. We Wrocławiu powrót do lat 90. zapewniła Olga Tokarczuk i wybrane fragmenty z jej książki „Prawiek i inne czasy”, natomiast w Krakowie przełomowe lata dwutysięczne uczestnicy poczuli dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Na tym nie koniec. Poza słuchowiskiem w Łodzi, gdzie publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych, odbędzie się jeszcze wydarzenie w Warszawie według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski oraz słuchowisko na podstawie „Drzewa” Wiesława Myśliwskiego w Poznaniu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik na Facebooku.
22 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Niebostan w Łodzi
ul. Piotrkowska 17
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”
Niebostan w Łodzi
ul. Piotrkowska 17
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”