Nikomu wcześniej nie udało się nieprzerwanie czytać książek na głos przez 27 godzin i pobić w tym samym rekordu Polski. Nikt nie zachęcił kilkunastu tysięcy osób do udziału w spotkaniach z pisarzami podczas… festiwalu muzycznego. Najprawdopodobniej też nigdy nie ożywiono (dosłownie!) takiej liczby witryn sklepowych. A przede wszystkim żadna polska marka nie spędziła tyle czasu z kulturą. Empik podsumowuje świętowanie swoich 70 urodzin.
– Empik był odkąd pamiętam – mówiła pisarka Katarzyna Bonda. – W Empiku szlifowałem swoje zaciekawienie sztuką – dodał Andrzej Pągowski, grafik, twórca kultowych plakatów. –To był tygiel wymiany informacji – przyznał znakomity aktor Jerzy Stuhr. Wybitne postaci polskiej kultury chętnie dzieliły się wspomnieniami o Empiku z okazji 70-lecie lecia istnienia sieci. Ale nie tylko one, bo swoje zabawne, czasem przejmujące innym razem wzruszające historie opowiedziało w sumie aż 600 osób. Siedem z nich stanęło przed kamerami i zostało bohaterami krótkich filmów, które można oglądać na: https://www.empik.com/70lat. Przy okazji takiego jubileuszu było co wspominać. Pierwszy salon, wtedy jeszcze pod nazwą Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, powstał 7 października 1948 roku przy placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Empik to dziś największa sieć skupiona na kulturze i rozwijaniu pasji – ma już 300 punktów w całym kraju.
1500 kilometrów z literaturą
Świętowanie rozpoczęto już we wrześniu. W ramach jubileuszu, pracownicy sieci Empik w towarzystwie pisarzy ruszyli po rekord Polski w nieprzerwanym czytaniu książek na głos. Ustanowiono go podczas trwającej 27 godzin, niezwykłej autobusowej podróży, która zakończyła się 13 września w Krakowie. 64 uczestników wzięło udział w sztafecie czytelniczej, prowadzącej przez siedem miast i liczącej aż 1500 km. W akcję zaangażowali się Witold Szabłowski, Magdalena Witkiewicz, Ryszard Ćwirlej oraz Łukasz Orbitowski. We Wrocławiu do autobusu wsiadł Wojciech Chmielarz i w drodze do Katowic rozpoczął czytanie thrillera „Żmijowisko”. To właśnie na Śląsku, tuż przed przystankiem, na prośbę uczestników, którzy koniecznie chcieli dokończyć rozdział, autokar przemierzył dodatkowe kilometry.
Czytaj, słuchaj, oglądaj
Z okazji swoich 70. urodzin Empik pojawił się także na dwóch ważnych festiwalach. Na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powstała strefa retro, utrzymana w stylistyce z dawnych Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki, która zabrała miłośników filmu w niezwykłą podróż w czasie. W zaaranżowanej przestrzeni z wygodnymi fotelami, stolikami oraz gazetnikami czekając na kolejne wydarzenia odpoczywali aktorzy, reżyserzy i uczestnicy festiwalu. Natomiast w sierpniu, podczas OFF Festivalu w Katowicach, odbyła się premiera pierwszego słuchowiska z cyklu przygotowanego przez Empik i Bibliotekę Akustyczną. Złożyły się nie fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. To właśnie na Śląsku zaprezentowano pierwszy tekst w wersji live, mówiący o Warszawie i Polsce lat 50. Słuchowiska - kolejny element obchodów 70-lecia - powstały w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Kuratorką tego projektu została Sylwia Chutnik. Na tapetę wzięto „Szpital Przemienienia” Stanisława Lema, „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego, „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk oraz „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Każde słuchowisko zebrało pokaźną publiczność i było transmitowane na empikowej stronie na Facebooku. W listopadzie będzie jeszcze można wziąć udział w słuchowisku w Łodzi na podstawie „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego oraz w Warszawie, gdzie pozornie pozornie stabilne lata 60. przypomni słuchowisko według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski.
Pobudzanie wyobraźni
Przechodniów w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Gdańsku Empik zaskoczył dosłownie wizualizując hasło „70 lat spotkań z kulturą”. Stolik i krzesła w stylu vintage, książki, płyty, gramofon. A w centrum - dwójka osób korzystających z kultury. Tak wyglądała część witryn w salonach Empiku w październiku i listopadzie. Żywe witryny, nawiązujące do wystroju czytelni i kawiarni w dawnych Klubach MPiK, wywoływały zdziwienie, uśmiech, pobudzały wspomnienia i wyobraźnię. Na tym zresztą skupiała się duża część obchodów 70-lecia Empiku. W trasę po poznańskich ulicach ruszyła napędzana kulturą bimba. W Warszawie odbyły się „Rozmowy między pokoleniami” – wydarzenia z udziałem artystek reprezentujących różne dziedziny i pokolenia – aktorek Krystyny Jandy i Romy Gąsiorowskiej oraz pisarek Martyny Bundy i Romy Ligockiej. W Łodzi przygotowano wystawę archiwalnych zdjęć prezentujących historię tamtejszych KMPiK-ów. W kilku miastach odbyły się warsztaty kreatywne, rozwijające pasje i manualne zdolności uczestników. Jubileuszowi towarzyszyły dziesiątki innych wydarzeń. I choć obchody 70. urodzin Empiku dobiegają końca, to sieć nie myśli o kulturalnej emeryturze. Przeciwnie, rozwija się, rośnie w siłę i przygotowuje kolejne niespodzianki dla pasjonatów najlepszych książek, muzyki oraz filmów.