Kulturalna podróż w czasie czeka na łodzian, którzy wraz z Empikiem zechcą celebrować 70. urodziny sieci. Wystawa archiwalnych fotografii, ożywająca witryna salonu, niezwykłe słuchowisko oparte na prozie Mirona Białoszewskiego to tylko część atrakcji zaplanowanych na tę wyjątkową okoliczność. Przygotowane wydarzenia stwarzają niesamowitą okazję do poznania historii siedmiu dekad funkcjonowania Empiku w Łodzi. Pierwsze z nich już w weekend 6-7 października.
Pierwszy Klub Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK) uruchomiono w Łodzi pod koniec 1948 r. w lokalu na parterze kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 96, która zyskała po zakończeniu II wojny światowej miano tzw. Domu Prasy. W pierwszym KMPiK w Łodzi można było nie tylko poczytać na miejscu polskie i zagraniczne gazety i czasopisma, ale także wypić filiżankę kawy. Lokal szybko okazał się zbyt mały, jak na popularność, którą się cieszył. Dlatego już w 1950 roku przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Piotrkowskiej 86. Dzisiaj w Łodzi funkcjonują salony w czterech lokalizacjach: w Manufakturze, Galerii Łódzkiej, Porcie Łódź i Pasażu Łódzkim. Salon w Manufakturze w szczególny sposób włączył się w obchody 70-lecia sieci.
70 lat historii okiem łódzkich fotografów
W Klubach Międzynarodowej Prasy i Książki odbywały się nie tylko spotkania towarzyskie przy kawie czy prasie, ale także tematyczne, np. z pisarzami czy te organizowane w piątki przez sekcję teatralną Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Były to spotkania z aktorami (m.in. Aleksandrem Bardini i Janem Kobuszewskim), ale także np. wykłady na temat teatru. Jakie osobistości gościły w ramach kultowej serii spotkań „Piątki Teatralne”? Jak wyglądały i co oferowały czytelnie oraz kawiarnie łódzkich KMPiK? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas wystawy zdjęć „70 lat spotkań z kulturą” prezentowanej na pierwszym piętrze Manufaktury. Na tę niezwykłą ekspozycję składa się 28 archiwalnych fotografii przybliżających zwiedzającym siedem dekad prężnej działalności Empiku w Łodzi. Prezentowany zbiór pochodzi z archiwum Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz prywatnych albumów tutejszych fotografów. Wystawa to nie tylko punkt obowiązkowy dla miłośników dawnej fotografii i dziejów miasta, ale także dla wszystkich zainteresowanych historią łódzkiego świata kultury i literatury. Wystawa potrwa od 8 października do 4 listopada.
Żywe witryny
Grafika, która towarzyszy obchodom i ilustruje hasło „70 lat spotkań z kulturą” zostanie odzwierciedlona w witrynach wybranych salonów. Już 6 i 7 października w Manufakturze specjalnie zaprojektowane instalacje „ożyją”. Na sklepowych wystawach zagoszczą… ludzie. Rozświetlone witryny staną się sceną, na której zobaczymy zwyczajne życie odbiorców kultury sprzed dekad: będą oddawać się lekturze i słuchać nastrojowej muzyki z gramofonu. Przechodnie będą mogli podglądać empikowy świat spotkań z kulturą.
Spotkanie i kreatywne warsztaty pełne wspomnień
Empik od zawsze był miejscem przyciągającym pasjonatów literatury, muzyki i filmu. To w Empiku od 70 lat można spotkać znanych pisarzy, muzyków, aktorów czy reżyserów. Z okazji jubileuszu w Manufakturze odbędzie się wyjątkowe „Spotkanie pełne wspomnień”. Swoimi opowieściami i anegdotami związanymi z historią Łodzi podzielą się znawca miasta i przewodnik turystyczny – Ryszard Bonisławski, aktor Ireneusz Czop oraz dr Karolina Kołodziej z Uniwersytetu Łódzkiego – znawczyni lokalnych legend i mitów miejskich. Jak na urodziny przystało – uczestnicy spotkania zostaną poczęstowani tortem! Natomiast wszystkie dzieci (5+) Empik zaprasza na kreatywne świętowanie – najmłodsi własnoręcznie wykonają ramki na wspomnienia. Ponieważ każde urodziny są okazją do wzbogacenia domowego archiwum o nowe zdjęcia, najwyższy czas je wywołać i oprawić w ramkę wykonaną podczas zajęć.
7 słuchowisk na 70-lecie, czyli wyjątkowe lekcje historii i literatury
Siedem słuchowisk zrealizowanych przez Empik we współpracy z Biblioteką Akustyczną to kolejny element obchodów urodzin firmy. Słuchowiska realizowane na żywo powstają w oparciu o najciekawsze teksty polskiej prozy ostatnich siedmiu dziesięcioleci. Każde przedstawienie związane jest z kolejną dekadą, w której działał KMPiK a później jego spadkobierca: Empik. Podczas słuchowiska w Łodzi, za sprawą „Szumów, zlepów i ciągów” Mirona Białoszewskiego, publiczność przeniesie się do świata propagandy, sukcesu i zagubienia, jakim były lata siedemdziesiąte. „Szumy, zlepy, ciągi” to wybitny tekst, który z uwagi na cięty humor i niezwykły język, jakim jest pisany, nabiera szczególnego wyrazu podczas głośnego czytania. Niezapomniana „proza dnia codziennego” wybrzmi podczas słuchowiska w klubokawiarni Niebostan. Wydarzenie będzie wyjątkową lekcją historii i literatury nie tylko dla miłośników Białoszewskiego.
Wystawa archiwalnych zdjęć „70 lat spotkań z kulturą”
8 października – 4 listopada w godzinach otwarcia Manufaktury
I piętro wokół rotundy w pobliżu salonu Empik Manufaktura
8 października – 4 listopada w godzinach otwarcia Manufaktury
I piętro wokół rotundy w pobliżu salonu Empik Manufaktura
Spotkanie pełne wspomnień – Ryszard Bonisławski, Ireneusz Czop i dr Karolina Kołodziej
20 października, godz. 16:00
Empik Manufaktura
20 października, godz. 16:00
Empik Manufaktura
Gazetowe ramki pełne wspomnień
warsztaty dla dzieci powyżej 5 r. ż.
20 października, godz. 13:00-15:00
Empik Manufaktura
warsztaty dla dzieci powyżej 5 r. ż.
20 października, godz. 13:00-15:00
Empik Manufaktura
Lata siedemdziesiąte: propaganda sukcesu i zagubienie
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”
22 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Niebostan w Łodzi
Miron Białoszewski „Szumy, zlepy, ciągi”
22 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Niebostan w Łodzi