Gdy chcesz czynić dobro wystarczy tylko, że rozejrzysz się dookoła. Zawsze znajdziesz kogoś, komu przyda się pomoc. Niezwykła książka dla dzieci i młodzieży „List od… 2. Święta przez cały rok” Katarzyny Ryrych w niebanalny sposób przypomina o uniwersalnych wartościach. Opowieść o Linusie, Rudolfie i Majku to także świetna okazja, by dzięki czytaniu pomóc innym. Cały zysk z jej sprzedaży, czyli 10 zł z każdego egzemplarza, Empik przekaże fundacji Zaczytani.org na wsparcie projektu bajkoterapii w domach dziecka.
Czytelnicy pokochali bohaterów „Listu od…” w zeszłym roku. Podczas ubiegłorocznej akcji udało się zebrać ponad 137 tysięcy złotych – środki te pozwolą na wyposażenie, aż 100 Bibliotek Małego Pacjenta. Uroczyste wręczenie czeku odbyło się podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018. Opowieść o Linusie, Rudolfie i Majku okazała się tak dużym sukcesem, że w tym roku postanowiono przedstawić dalsze losy sympatycznych postaci. Tym razem cały zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rozwój projektu bajkoterapii. Miłośnicy opowiadania już teraz mogą myśleć o kolejnych przygodach swoich bohaterów, bowiem w następnych latach będą ukazywać się kolejne części „Listu od...”.
Historia stworzona przez Katarzynę Ryrych wpisuje się w opowieść o ludziach, którzy w Święta odnajdują to, co ukryte a najbardziej dla nich wartościowe, dlatego też towarzysząca jej akcja ma pomóc w bajkoterapeutycznym wsparciu podopiecznych domów dziecka. Akcja będzie wspomagana, tak jak w ubiegłym roku, przez wyjątkowych ambasadorów – postaci znane ze świata kina, telewizji, literatury. Co ważne, 10 zł z każdego sprzedanego egzemplarza zostanie przeznaczone na działania Fundacji Zaczytani.org i projekt bajkoterapii.
Empik wspiera bajkoterapię
Do dziecka można dotrzeć właśnie dzięki odpowiednio skonstruowanej opowieści. Czytanie, opowiadanie i rozmowy o bajkach pomagają budować relacje, ułatwiają zrozumienie i wspierają rozwój psychiczny dziecka. Ponadto budują poczucie własnej wartości i pomagają w rozwiązywaniu problemów. Katarzyna Nawrocka z Fundacji Zaczytani.org w bajkoterapii widzi użyteczne narzędzie wychowawcze i psychologiczne: – Poprzez czytanie i omawianie specjalnie skonstruowanych utworów budujemy relacje z dzieckiem, spełniamy jego potrzeby, minimalizujemy lęk, kształtujemy normy moralne oraz dobre wzorce zachowania. Wspólne ćwiczenia kształtują osobowość, pozytywne spojrzenie na świat i wyobraźnię, a mały człowiek uczy się, w jaki sposób komunikować własne emocje – podkreśla.
Czytanie bajkoterapeutyczne uruchamia różne mechanizmy psychologiczne. Służy jako doskonały trening empatii, sposób na wyłapanie i nazywanie emocji – własnych i cudzych. Dzieci naśladują postaci z bajek, dzięki nim kształtują własne postawy i wartości. Bajki pokazują im różnice między dobrem i złem, wzorem i antywzorem. Jak zauważono, oswajając dzieci z tym, co dla nich straszne i niezrozumiałe, zmniejszają też ich poziom lęku. Czytanie i opowiadanie bajek wpływa także na kreatywność dziecka. Ten aspekt będzie w czasie świątecznym szczególnie ważny. Już od 1 grudnia w salonach Empiku odbywać się będą m.in. kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można wykonać autorskie prezenty dla najbliższych. Osoby w każdym wieku znajdą tam inspirację do wspólnego spędzania czasu z dala od ekranów komputerów i smartfonów.
Być jak Święty Mikołaj
Akcja charytatywna jest częścią kampanii świątecznej Empiku. Jej kwintesencją jest tegoroczny spot: https://tinyurl.com/spot-empik-2018 z przesłaniem mówiącym, że „najważniejsze znajdziesz w środku”. Jego mała narratorka staje się jednocześnie bohaterką – Czerwonym Kapturkiem. Łącząc świat realny z bajkowym, zwraca uwagę na to, jak mocno wspólna rzeczywistość dorosłych i dzieci została zdominowana przez nowe technologie. Wyraża jednocześnie potrzebę bliskości, rozmowy, kontaktu z rodzicami. Nieco inaczej tę historię opowiada książka „List od… 2. Święta przez cały rok” Katarzyny Ryrych, ale mówi o czymś bardzo zbliżonym – wspólnym spędzaniu czasu, realizacji pasji, byciu razem offline i korzystaniu z możliwości, jakie daje budowanie relacji w świecie analogowym.
Bohaterowie książki „List od… 2. Święta przez cały rok” Linus i Rudolf mają już po 13 lat i biorą na siebie wiele domowych obowiązków. Znajomość z Majkiem, a także pomoc, której mu udzielili, znacząco wpłynęła na ich życie. Linus nie tylko lepiej poznał ojca, ale także się z nim zaprzyjaźnił. Spędzają razem wiele czasu, realizując motocyklową pasję. Majk nadal komunikuje się z dziećmi na fejsie (chyba że jest bardzo zajęty i szkoda mu czasu na gadanie), nie gardzi elektronicznymi gadżetami, a w razie potrzeby wskakuje do auta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest… Świętym Mikołajem. Mikołajem na miarę XXI wieku.
Chłopcy są jednak coraz mniej przywiązani do wirtualnych sposobów komunikacji, wolą długie pogawędki, wspólne zabawy i pomaganie innym. Do Świąt jeszcze daleko, jest pełnia lata, ale Majk ma dla nich nowe zadania. Na szczęście, bo nastolatkowie bardzo zasmakowali w pomaganiu... Przecież zawsze można czynić dobro, nie tylko w Święta. Biorą się więc wspólnie za spełnianie dobrych uczynków. Efekty ich działań nie zawsze są do przewidzenia. Mają jednak poczucie humoru i złote serca, a to się liczy najbardziej.
„List od… 2. Święta przez cały rok” poleca dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca pracująca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego: – Książka jest napisana w sposób bardzo dobrze trafiający do młodych ludzi, bez patosu i zbędnego dydaktyzmu, za to z werwą i poczuciem humoru. Przypomina, że zawsze obok nas jest ktoś, komu trzeba pomóc... Zalety książki docenia również Katarzyna Nawrocka z fundacji Zaczytani.org – ma ona posłużyć dzieciom z domów dziecka jako wsparcie w procesie bajkoterapii.
Książka będzie dostępna wyłącznie w salonach Empik i na Empik.com, cały zysk ze sprzedaży przeznaczony będzie na rozwój programu bajkoterapii Fundacji Zaczytani.org.
Premiera: 28 listopada 2018
Katarzyna Ryrych – pisarka, twórczyni książek dla dzieci, m.in. „Króla”, za którego otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. Książka „Koniec świata nr 13” przyniosła jej w 2017 roku nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.