Od stycznia 2019 roku Grupa Empik obejmie mecenat nad wydawanym przez Fundację Pismo miesięcznikiem „Pismo. Magazyn opinii”. Współpraca pomiędzy Empikiem a tytułem publikującym teksty najlepszych felietonistów i reportażystów skupi się na projektach kulturalnych i literackich, wymianie contentu i materiałów redakcyjnych oraz rozwoju sekcji audio i wideo.
Jednym z istotnych punktów kooperacji między Grupą Empik a „Pismem” będą działania w ramach Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Magazyn włączy się we współpracę patronacką i promocję tego ważnego literackiego wydarzenia, które co roku przyciąga do Polski najlepszych pisarzy ze świata. Tematyka poruszana w „Piśmie” znajdzie swoje odzwierciedlenie również w programie Festiwalu. Empik i „Pismo” planują też intensywną współpracę w zakresie wymiany materiałów redakcyjnych oraz rozwoju sekcji audio i wideo na stronie www.magazynpismo.pl. To tylko początek wspólnych założeń, co potwierdzają słowa Piotra Nesterowicza, prezesa Fundacji „Pismo”: Wiemy, że Empik stawia na dobrą kulturę. Cieszymy się, że możemy być częścią tej inwestycji. Przed nami wiele wspólnych projektów, o których sukcesywnie będziemy informować.
Natomiast Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik mówi: Empik mocno angażuje się w promowanie kultury i literatury, także poprzez wspieranie ważnych inicjatyw w ich obrębie. Jedną znich bez wątpienia jest magazyn „Pismo”, a więc przestrzeń, w ramach której wypowiadają się pisarze o autorskim i szeroko słuchanym głosie.
Magazyn opinii „Pismo” ukazuje się od stycznia 2018 roku. Na jego łamach ukazują się teksty uznanych autorów z Polski i zagranicy. Felietony, reportaże i eseje publikowali tu m.in.: zdobywca Nike – Marcin Wicha, Michał Paweł Markowski czy Evan Osnos. W styczniu 2019 roku stanowisko redaktorki naczelnej objęła Magdalena Kicińska, laureatka nagrody Grand Press. W najnowszym numerze pojawiły się także dwie nowe rubryki. Pierwsza z nich – „Rzecz gustu” – to redakcyjne zestawienie najciekawszych premier i wydarzeń kulturalnych. Z kolei „Apteczka” to cykl wywiadów z czołowymi twórcami kultury, którzy opowiadają o ważnych dla siebie książkach, filmach czy wystawach. W styczniowym numerze gościem „Apteczki” jest Jagoda Szelc, reżyserka filmu „Wieża. Jasny dzień” i laureatka Paszportu Polityki.