Wszystkie lektury szkolne można wypożyczyć w bibliotece. Można je przeczytać, zostać odpytanym, zapomnieć. Są jednak wśród nich takie książki, które obowiązkowo trzeba mieć w domowej bibliotece i wracać do nich przez całe życie. Spośród obecnie obowiązujących lektur można wybrać te, które po opuszczeniu szkoły będą przypominały nie o czytaniu na zaliczenie, ale o tym, że dawały do myślenia, rozwijały wyobraźnię, uczyły, wychowywały, bawiły. Księgarnia Livro przygotowała subiektywne zestawienie lektur, do których warto wracać.
Klasy 1-3:
Brzydkie kaczątko, Calineczka, Królowa Śniegu, Dziewczynka z zapałkami i wiele innych, to najpiękniejsze baśnie, które wyszły spod pióra duńskiego autora, a na których wychowały się pokolenia dzieci na całym świecie. Do dziś czytają je najmłodsi, wracają do nich także dorośli.
Sympatycznego Detektywa Pozytywki i jego agencji „Różowe Okulary” nie trzeba dzieciom przedstawiać. Mali czytelnicy podczas lektury poznają nie tylko ciekawe przygody, ale uczą się też samodzielnie rozwiązywać zagadki, podążając tropem detektywa.
To pełna ciepła opowieść o beztroskim i szczęśliwym dzieciństwie, zupełnie pozbawionym nudy. W Bullerbyn, maleńkiej szwedzkiej wiosce mieszkają Lisa, jej bracia Lasse i Bosse, Britta i Anna oraz Olle i jego malutka siostrzyczka Kerstin. Dla dzieci każdy, z pozoru zwyczajny dzień staje się niezwykłą przygodą.
Klasy 4-6:
Jedna z najwspanialszych książek dla dzieci kochających magię. Lektura autorstwa Jana Brzechwy to ponadczasowa opowieść o pokonywaniu własnych słabości, sile przyjaźni, ale przede wszystkim jest to wyprawa w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe. Książka łączy pokolenia, bawiąc niezwykłymi perypetiami Adasia Niezgódki.
„Hobbit” należy do arcydzieł literatury fantastycznej, w którym autor szuka odpowiedzi na pytania o źródła dobra i zła. Powieść zachwyca baśniową, przemyślaną w najdrobniejszym szczególe fabułą oraz barwnymi bohaterami. To znakomity początek przygody z tolkienowskim światem i wstęp do najbardziej znanego dzieła, trylogii „Władca Pierścieni”.
Mitów greckich nie można nie znać. Odwołania do kultury i wierzeń starożytnych Greków weszły zarówno do języka literatury i sztuki oraz do języka potocznego: pięta Achillesa, syzyfowa praca, ikarowy lot. Opowiadania Wandy Markowskiej należą do klasyki gatunku i wprowadzają młodych czytelników w świat greckich bogów i herosów.
Klasy 7-8:
Składająca się z 12 ksiąg epopeja narodowa zawierająca elementy gawędy szlacheckiej, w której Adam Mickiewicz zawarł wizję ginącego świata szlacheckiego, przepojoną liryzmem i tęsknotą za „krajem lat dziecinnych”.
„Opowieść wigilijna” to historia o uniwersalnym przesłaniu, należąca do klasyki literatury. Opowiada o duchowych zmaganiach i przemianie skąpca Ebenezera Scrooge’a, o magii świąt i o tym, co w życiu jest najważniejsze.
„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – słowa, które każdy choć raz w życiu gdzieś usłyszał, pochodzą właśnie z książki „Mały Książę”. Publikacja, wydana po raz pierwszy w 1943 roku, została dotąd sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie.
Liceum / Technikum:
Arcydzieło dramatu Sofoklesa, jednego z największych obok Ajschylosa i Eurypidesa dramaturgów starożytnej Grecji, których teksty zachowały się do naszych czasów. Tekst „Antygony” oparty jest na mitach o tebańskim rodzie Ladbakidów, a opowiada uniwersalną historię o tragicznym konflikcie praw boskich i ludzkich.
Trzy dramaty Shakespeare’a zebrane w jednym tomie stanowią rdzeń kanonu literatury i lekturę obowiązkową dla każdego. Tragedia włoskich kochanków, szaleństwo księcia Danii i zbrodnia szkockiego szlachcica to fascynujące obrazy namiętności, zemsty i morderstwa napisane z maestrią, której nikt przedtem ani potem nie dorównał.
Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski to jedna z budzących najgorętsze emocje par literatury polskiej. Ale "Lalka" jest nie tylko powieścią o nieszczęśliwej miłości nowobogackiego przedsiębiorcy do panny z wyższych sfer. Jest opowieścią o świecie, w którym trzeba trzymać się przypisanych ról, świecie głęboko podzielonym wyraźnymi, choć niewidocznymi granicami.
Literacki fenomen z Moskwą lat 30. XX wieku w tle. „Mistrz i Małgorzata” od blisko 100 lat pozostaje bestsellerem i trafia na listy najważniejszych dzieł do przeczytania i takich, do których się wraca oraz które interpretuje się na nowo.
Jedna z najlepiej znanych czytelnikom (m. in. dzięki obecności w kanonie lektur szkolnych) powieści Witolda Gombrowicza, zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Przenikliwa groteska, krytyka społeczna oraz analiza psychologiczno-filozoficzna człowieka, czyli charakterystyczne cechy stylu Gombrowicza znajdą miłośnicy jego prozy w „Ferdydurke”.
Pełnokrwista ballada o prowincjonalnej Galicji to przypowieść o zamkniętej społeczności żyjącej w przestrzeni między rozpadającymi się domami a kościołem, sklepem i knajpą. Soczysty język, niemal ożywiona przyroda i wątek kryminalny tworzą niepodrabialną literacką mieszankę.
Livro to księgarnia internetowa, która działa od 2016 roku. Oferuje szeroką gamę jakościowych produktów w niskich cenach dla użytkowników w każdym wieku. W swoim asortymencie posiada ponad 100 000 książek (także w formie audiobooków), w tym nowości, beletrystykę, książki dla dzieci i młodzieży, a także pozycje edukacyjne, m.in. słowniki, encyklopedie, lektury oraz podręczniki szkolne. Oferta obejmuje również bogatą kolekcję tytułów muzycznych i filmowych, liczącą ponad 20 000 pozycji, a także zabawki i artykuły szkolne – wszystko to w ekspresowej dostawie. Dwa punkty odbioru zlokalizowane są w Warszawie oraz Poznaniu.