Jeden z pierwszych sklepów internetowych w Polsce obchodzi 21. urodziny! Empik.com zaczął działać w październiku 1998 roku. Dziś na tej stronie rejestrowanych jest ponad 10,34 mln[1] wizyt miesięcznie. 4,4 miliona użytkowników korzysta z programu Mój Empik. Oferowanych jest 2 miliony produktów w 16 kategoriach. Użytkownicy pobrali już ponad 1 milion razy mobilną aplikację Empik, a poprzez innowacyjną platformę marketplace odnotowano już ponad 500 tys. zamówień w ciągu dwóch lat od startu.
Kryminały, kreatywne zabawki i ulubiony bohater dzieci
W tym czasie, wraz z dynamicznym rozwojem handlu elektronicznego, zmieniały się także zachowania i zwyczaje zakupowe Polaków.
Wzorce nawyków zakupowych Polaków odpowiadają zjawiskom zachodzącym w innych krajach rozwijających się i rozwiniętych. Czynnikami decydującymi o zakupie są wciąż cena, stosunek jakości do ceny, marka i możliwe tempo zakupu, jednakże waga tych czynników zmienia się. Zasadniczym motorem zmiany jest sposób przeglądania oferty i kanał dokonywania zakupów. Od kilku lat obserwuje się wzrost popularności urządzeń mobilnych, głównie smartfonów, jako środka służącemu kupowaniu. Z takich urządzeń można korzystać praktycznie wszędzie, Polacy mogą w nieograniczony sposób zaspokajać zasadnicze potrzeby konsumenckie, jak uzyskanie dostępu do ogromnej liczby produktów, mają możliwość ich porównywania, w tym porównywania cen oferowanych przez różnych dostawców. (…) Zakupy w Internecie umożliwiają także kupowanie w niedzielę, gdy handel stacjonarny nie jest możliwy. Internet ułatwia zaspokajanie motywacji ukierunkowanych na zdobywanie informacji i zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Podejmowanie decyzji zakupowych w Internecie powiązane jest bowiem z przeglądaniem niezliczonej oferty usług. Umożliwiają one zdobycie wielu ciekawych informacji. Nadmiernie zapracowanym Polakom oferują możliwość odpoczynku, zajęcia się różnymi przyjemnościami.
dr Jacek Buczny, Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii
Trzeci polski sklep internetowy
Empik z Laurem Opineo
W tegorocznej edycji zebrano dwa miliony głosów oddanych przez klientów, którzy ocenili ponad 38 tys. sklepów internetowych. Oceny sklepów wystawione na Opineo.pl poparte są realnymi doświadczeniami setek tysięcy klientów.
Rozwój cyfryzacji następuje bardzo dynamicznie i jest istotnym elementem budowania nowoczesnego biznesu. Transformacja cyfrowa oznacza zmianę podejścia do komunikacji z klientem, przekształcenie modeli biznesowych i procesów firmy. Zmiana ta polega na znalezieniu nowych sposobów osiągania korzyści oraz generowania przychodów. Transformacja cyfrowa nie jest łatwym elementem strategii. Stan zaawansowania i stopień powodzenia projektów różnią się znacznie w zależności od branży i przyjętego modelu biznesowego. Digitalizacja zdecydowanie jest koniecznym komponentem w budowaniu aktualnego biznesu. Kluczowym czynnikiem w sukcesie cyfrowej transformacji firmy jest zaangażowanie Zarządu - musi być on animatorem cyfrowej zmiany. Kolejny krok to zaangażowanie zespołu i przygotowanie na zmianę. Ważny jest też dobrze przygotowany klient. Świetnym przykładem transformacji cyfrowej jest Empik.
Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej
Black Friday 2019 – jesienne szaleństwo wyprzedaży
Strategia omnichannel oraz unifikacja usług online i offline
[1] Źródło: SimilarWeb.
[2] Źródło: Gemius.pl. Dane z pominięciem Aliexpress.com oraz aplikacji mobilnej Rossmann PL.