W oczach widać pełne skupienie, na twarzach pojawiają się krople potu, puls wzrasta, a oddechy stają się płytsze. To decydujący moment, kiedy każde nieprzemyślane posunięcie może wiele kosztować. Rozgrywkom na planszy mogą towarzyszyć emocje nie mniejsze niż w przypadku inwestycji giełdowych czy losowych gier pieniężnych. Wielu milionerów podkreśla, że to gry były dla nich areną do ćwiczenia strategii biznesowych. Z kolei łamigłówki rozwijają kompetencje otwierające dzieciom drogę do zostania innowatorami czy wynalazcami, a dorosłym – szczególnie osobom starszym – gimnastykują umysł. Wszystkie gry są jednak przede wszystkim – niezależnie od wieku – wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Udowadniają to debiutujące właśnie serie gier analogowych Empiku, w skład których wchodzą planszówki, łamigłówki, gry logiczne, rodzinne oraz imprezowe.
Gry zmuszają nas, byśmy zaangażowani w walce o zwycięstwo byli twórczy, potrafili adaptować się do zmiennych warunków, stawiali hipotezy, przewidywali ruchy oponentów, budowali plany i strategie. I nikt nie kłóci się o wynik... Jeśli to nie gry są intelektualną siłownią dla dorosłych – to nie potrafię powiedzieć, co nią jest.
Piotr Milewski, starszy wykładowca w katedrze badania i projektowania gier (Gamedec) Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy