Agnieszka Adaszewska-Rozenblicka od lipca 2025 roku objęła kierownictwo w Grupie Wydawniczej Foksal. Nowa Prezeska będzie koncentrować się na dalszym rozwoju jednego z największych wydawnictw w Polsce, wykorzystując swoją specjalistyczną wiedzę z obszaru dystrybucji cyfrowej i marketingu. Jej dotychczasowe stanowisko – Dyrektor Handlowej Virtualo przejmuje Jolanta Liżewska.
Agnieszka Adaszewska-Rozenblicka – menedżerka z wieloletnim doświadczeniem w branży wydawniczej i cyfrowej, od lipca 2025 roku pełni funkcję Prezeski Grupy Wydawniczej Foksal. Specjalizuje się w innowacyjnym podejściu do treści i skutecznym łączeniu tradycji wydawniczej z nowoczesnymi technologiami. Ostatnie pięć lat związana była z Empik Go i Virtualo, gdzie odpowiadała m.in. za rozwój treści audio, współpracę z autorami i agencjami literackimi oraz strategię wydawniczą. Swoją karierę rozpoczynała w branży gamingowej, skąd przeniosła doświadczenia w zakresie dystrybucji cyfrowej i marketingu do sektora książkowego.
- Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z najważniejszych wydawców na polskim rynku książki, posiadający w swoim portfolio szeroki i zróżnicowany katalog tytułów w renomowanych imprintach takich jak W.A.B, Wilga, Uroboros czy Buchmann. Moim priorytetem w nowej roli będzie dalszy rozwój i wzmocnienie oferty kluczowych kategorii książkowych. Naszą ambicją w GW Foksal jest tworzenie książek ważnych, angażujących i pozostawiających trwały ślad w świadomości odbiorców. Doświadczenie, które zdobyłam w branży cyfrowej z pewnością zaowocuje synergicznymi projektami, które będą wspierać tradycyjną książkę i znacząco poszerzą grono czytelników – zaznacza Agnieszka Adaszewska-Rozenblicka, Prezeska Grupy Wydawniczej Foksal.

Jednocześnie z tą zmianą, Jolanta Liżewska została powołana na stanowisko Dyrektor Handlowej Virtualo, zastępując w tej roli Agnieszkę Adaszewską-Rozenblicką. Nowa Dyrektor Handlowa posiada bogate doświadczenie w rozwoju kanałów dystrybucji, prowadzeniu negocjacji handlowych i budowaniu relacji z partnerami na rynku wydawniczym i contentowym.
- Od lat obserwuję, jak zmieniają się oczekiwania czytelników – zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w kanałach cyfrowych. Moim celem w nowej roli jest rozwój oferty subskrypcyjnej, budowanie wartości dla użytkownika oraz wspieranie ekspansji w nowych kanałach, m.in. w segmencie bibliotek. Wierzę, że razem możemy tworzyć innowacyjne rozwiązania, które będą realnie wpływać na rynek i codzienne nawyki odbiorców – komentuje Jolanta Liżewska, Dyrektor Handlowa Virtualo.

Jolanta Liżewska, Dyrektor Handlowa Virtualo
Grupa Wydawnicza Foksal jest jednym z największych wydawców na polskim rynku książki i stanowi część Grupy Empik. W jej skład wchodzą renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Wilga i Buchmann. Rozwijane są także nowe brandy: Uroboros, Chmury i Neony. W ofercie wydawnictwa W.A.B. można znaleźć pozycje dla dorosłego odbiorcy, zarówno fiction jak i non-fiction; Wilga publikuje literaturę dla dzieci; Buchmann specjalizuje się w kulinariach. To także Uroboros, który odpowiada za segment fanstastyki, Neony - imprint skierowany do młodych dorosłych, a najnowszy brand, Chmury, stawia na lekką rozrywkę w najpopularniejszych gatunkach.
Łącznie Grupa Wydawnicza Foksal publikuje ponad 700 pozycji rocznie ze wszystkich kategorii: kryminał i thriller, obyczaj, young adult, literatura faktu, rozwój osobisty, fantastyka, literatura dla dzieci, poradniki, a także książki typu activity i kolorowanki.
Grupa Wydawnicza Foksal wydaje książki najpopularniejszych polskich i zagranicznych autorek i autorów: Małgorzaty Oliwii Sobczak, Sławka Gortycha, Alicji Sinickiej, Michela Houellebecqa, Brandona Mulla, Sally Rooney, Hanyi Yanagihary, Agnieszki Stelmaszyk czy Sary J. Maas. W ciągu ostatnich lat jej autorzy zostali uhonorowani najważniejszymi nagrodami – Nagrodą Nobla (Han Kang), Nike (Zyta Rudzka), Paszportem Polityki (Grzegorz Piątek) oraz licznymi Bestsellerami Empiku.